Notre Dame Invitational
Open Senior Men's Saber
Saturday, October 27, 2012 - 8:00 AM
Last update: 10/27/2012 - 5:08 PM
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Class.
1 Hallsten, John  ND  A12 
2 Stearns, Max  OSU  A11 
3 Kim, Daniel  ND  A11 
4 Hassett, Kevin  ND  A10 
5 Choy, Jason  ND  A10 
6 Coccia, Alex  ND  A09 
7 Silantyev, Nick  WSU  B11 
8 McGough, William  ND  B09 
9 Meckling, Billy  ND  C10 
10 Viamontes, Christopher  ND 
Round Scores
Pool #1 - Strip #10   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Choy, Jason 1   V5 V5 D2 V5    3   17   11   6   2 
Kim, Daniel 2 D2   D1 D2 D3    0   8   20   -12   5 
Silantyev, Nick 3 D3 V5   D1 V5    2   14   12   2   3 
Hallsten, John 4 V5 V5 V5   V5    4   20   9   11   1 
Meckling, Billy 5 D1 V5 D1 D4      1   11   18   -7   4 
Referee(s):
Hine, Loren

Pool #2 - Strip #13   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Hassett, Kevin 1   D3 V5 V5 D4    2   17   14   3   3 
McGough, William 2 V5   D3 V5 V5    3   18   11   7   1 
Viamontes, Christopher 3 D1 V5   D1 D0    1   7   18   -11   5 
Coccia, Alex 4 D3 D2 V5   D3    1   13   16   -3   4 
Stearns, Max 5 V5 D1 V5 V5      3   16   12   4   2 
Referee(s):
Gibczynski, Jakub

Round #2 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Class. V V/M TS TR Ind Status
1 Hallsten, John  ND  A12  4 1.00 20 9 +11 Advanced 
2 McGough, William  ND  B09  3 0.75 18 11 +7 Advanced 
3 Choy, Jason  ND  A10  3 0.75 17 11 +6 Advanced 
4 Stearns, Max  OSU  A11  3 0.75 16 12 +4 Advanced 
5 Hassett, Kevin  ND  A10  2 0.50 17 14 +3 Advanced 
6 Silantyev, Nick  WSU  B11  2 0.50 14 12 +2 Advanced 
7 Coccia, Alex  ND  A09  1 0.25 13 16 -3 Advanced 
8 Meckling, Billy  ND  C10  1 0.25 11 18 -7 Advanced 
9 Viamontes, Christopher  ND  1 0.25 7 18 -11 Advanced 
10 Kim, Daniel  ND  A11  0 0.00 8 20 -12 Advanced 
Round Scores
Pool #1 - Strip #10   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Meckling, Billy 1   V5 D3 V5 D3    2   16   13   3   3 
Hassett, Kevin 2 D2   D1 V5 V5    2   13   12   1   4 
Hallsten, John 3 V5 V5   V5 D3    3   18   12   6   1 
Viamontes, Christopher 4 D1 D0 D3   D1    0   5   20   -15   5 
Stearns, Max 5 V5 D2 V5 V5      3   17   12   5   2 
Referee(s):
Gibczynski, Jakub

Pool #2 - Strip #13   1 2 3 4   V TS TR Ind Pl
Kim, Daniel 1   D2 D3 D2    0   7   15   -8   4 
Silantyev, Nick 2 V5   V5 D3    2   13   10   3   2 
Coccia, Alex 3 V5 D3   V5    2   13   12   1   3 
Choy, Jason 4 V5 V5 D4      2   14   10   4   1 
Referee(s):
Hine, Loren

Round #3 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Class. V V/M TS TR Ind Status
1 Hallsten, John  ND  A12  7 0.88 38 21 +17 Advanced 
2 Stearns, Max  OSU  A11  6 0.75 33 24 +9 Advanced 
3 Choy, Jason  ND  A10  5 0.71 31 21 +10 Advanced 
4 Silantyev, Nick  WSU  B11  4 0.57 27 22 +5 Advanced 
5 Hassett, Kevin  ND  A10  4 0.50 30 26 +4 Advanced 
6 Coccia, Alex  ND  A09  3 0.43 26 28 -2 Advanced 
7 Meckling, Billy  ND  C10  3 0.38 27 31 -4 Advanced 
8 Viamontes, Christopher  ND  1 0.13 12 38 -26 Advanced 
9 Kim, Daniel  ND  A11  0 0.00 15 35 -20 Advanced 
10 McGough, William  ND  B09  Withdrew in round #2 
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals
         
(1) Hallsten, John         
  (1) Hallsten, John       
(16) -BYE-          
    (1) Hallsten, John     
(9) Kim, Daniel    15 - 8      
  (9) Kim, Daniel       
(8) Viamontes, Christopher  15 - 5        
      (1) Hallsten, John   
(5) Hassett, Kevin      15 - 9    
  (5) Hassett, Kevin       
(12) -BYE-          
    (5) Hassett, Kevin     
(13) -BYE-    15 - 13      
  (4) Silantyev, Nick       
(4) Silantyev, Nick          
        (2) Stearns, Max 
(3) Choy, Jason        15 - 12  
  (3) Choy, Jason       
(14) -BYE-          
    (3) Choy, Jason     
(11) -BYE-    15 - 12      
  (6) Coccia, Alex       
(6) Coccia, Alex          
      (2) Stearns, Max   
(7) Meckling, Billy      15 - 13    
  (7) Meckling, Billy       
(10) -BYE-          
    (2) Stearns, Max     
(15) -BYE-    15 - 6      
  (2) Stearns, Max       
(2) Stearns, Max          
         
Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club Class. Earned
1 Stearns, Max OSU  A11   
2 Hallsten, John ND  A12   
3T Choy, Jason ND  A10   
3T Hassett, Kevin ND  A10   
5 Silantyev, Nick WSU  B11   
6 Coccia, Alex ND  A09   
7 Meckling, Billy ND  C10   
8 Kim, Daniel ND  A11   
9 Viamontes, Christopher ND   
10 McGough, William ND  B09   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com