Notre Dame Invitational
Open Senior Women's Epee
Saturday, October 27, 2012 - 1:45 PM
Last update: 10/27/2012 - 5:08 PM
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Class.
1 Lee, Catherine  ND  A12 
2 Severson, Ashley  ND  A11 
3 Ameli, Nicole  ND  A11 
4 Dabrowa, Katarzyna  OSU  A10 
5 Piasecka, Caroline  OSU  A10 
6 Hurley, Courtney  ND  A09 
7 Nikonchuk, Nikol  ND  B11 
8 Rutan, Rebecca  OSU  B09 
9 Domashovetz, Tasha  OSU  D09 
10 Nelip, Ewa  ND 
11 Dikibo, Caroline  ND 
Round Scores
Pool #1 - Strip #1   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Piasecka, Caroline 1   V5 V5 D4 V5    3   19   11   8   2 
Nikonchuk, Nikol 2 D3   D1 D4 V5    1   13   17   -4   3 
Domashovetz, Tasha 3 D2 V5   D2 D1    1   10   16   -6   5 
Hurley, Courtney 4 V5 V5 V5   V5    4   20   14   6   1 
Ameli, Nicole 5 D1 D2 V5 D4      1   12   16   -4   4 
Referee(s):
McNally, T.J.

Pool #2 - Strip #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Dabrowa, Katarzyna 1   V5 D4 V5 V5 V3    4   22   11   11   2 
Dikibo, Caroline 2 D0   D2 D4 D0 D1    0   7   25   -18   6 
Severson, Ashley 3 V5 V5   D4 D3 D1    2   18   21   -3   4 
Rutan, Rebecca 4 D0 V5 V5   D2 D1    2   13   23   -10   5 
Lee, Catherine 5 D4 V5 V5 V5   D2    3   21   15   6   3 
Nelip, Ewa 6 D2 V5 V5 V5 V5      4   22   8   14   1 
Referee(s):
Landin, Joseph; Calhoun, Lawrence

Round #2 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Class. V V/M TS TR Ind Status
1 Hurley, Courtney  ND  A09  4 1.00 20 14 +6 Advanced 
2 Nelip, Ewa  ND  4 0.80 22 8 +14 Advanced 
3 Dabrowa, Katarzyna  OSU  A10  4 0.80 22 11 +11 Advanced 
4 Piasecka, Caroline  OSU  A10  3 0.75 19 11 +8 Advanced 
5 Lee, Catherine  ND  A12  3 0.60 21 15 +6 Advanced 
6 Severson, Ashley  ND  A11  2 0.40 18 21 -3 Advanced 
7 Rutan, Rebecca  OSU  B09  2 0.40 13 23 -10 Advanced 
8 Nikonchuk, Nikol  ND  B11  1 0.25 13 17 -4 Advanced 
9 Ameli, Nicole  ND  A11  1 0.25 12 16 -4 Advanced 
10 Domashovetz, Tasha  OSU  D09  1 0.25 10 16 -6 Advanced 
11 Dikibo, Caroline  ND  0 0.00 7 25 -18 Advanced 
Round Scores
Pool #1 - Strip #3 & 4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Piasecka, Caroline 1   V5 V5 D3 V5 D2    3   20   15   5   2 
Nikonchuk, Nikol 2 D2   V5 V5 V5 D3    3   20   18   2   3 
Dikibo, Caroline 3 D0 D3   D1 D2 D2    0   8   25   -17   6 
Lee, Catherine 4 V5 D3 V5   V5 D1    3   19   18   1   4 
Ameli, Nicole 5 D3 D2 V5 D4   D4    1   18   22   -4   5 
Hurley, Courtney 6 V5 V5 V5 V5 V5      5   25   12   13   1 
Referee(s):
Calhoun, Lawrence; Landin, Joseph

Pool #2 - Strip #1   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Nelip, Ewa 1   V5 V5 D3 V3    3   16   12   4   2 
Dabrowa, Katarzyna 2 D4   V5 V5 D4    2   18   17   1   3 
Rutan, Rebecca 3 D1 D4   D3 D4    0   12   20   -8   5 
Domashovetz, Tasha 4 V5 D3 V5   D2    2   15   16   -1   4 
Severson, Ashley 5 D2 V5 V5 V5      3   17   13   4   1 
Referee(s):
McNally, T.J.

Round #3 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Class. V V/M TS TR Ind Status
1 Hurley, Courtney  ND  A09  9 1.00 45 26 +19 Advanced 
2 Nelip, Ewa  ND  7 0.78 38 20 +18 Advanced 
3 Piasecka, Caroline  OSU  A10  6 0.67 39 26 +13 Advanced 
4 Dabrowa, Katarzyna  OSU  A10  6 0.67 40 28 +12 Advanced 
5 Lee, Catherine  ND  A12  6 0.60 40 33 +7 Advanced 
6 Severson, Ashley  ND  A11  5 0.56 35 34 +1 Advanced 
7 Nikonchuk, Nikol  ND  B11  4 0.44 33 35 -2 Advanced 
8 Domashovetz, Tasha  OSU  D09  3 0.38 25 32 -7 Advanced 
9 Ameli, Nicole  ND  A11  2 0.22 30 38 -8 Advanced 
10 Rutan, Rebecca  OSU  B09  2 0.22 25 43 -18 Advanced 
11 Dikibo, Caroline  ND  0 0.00 15 50 -35 Advanced 
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals
         
(1) Hurley, Courtney         
  (1) Hurley, Courtney       
(16) -BYE-          
    (1) Hurley, Courtney     
(9) Ameli, Nicole    15 - 12      
  (9) Ameli, Nicole       
(8) Domashovetz, Tasha  15 - 12        
      (4) Dabrowa, Katarzyna   
(5) Lee, Catherine      15 - 14    
  (5) Lee, Catherine       
(12) -BYE-          
    (4) Dabrowa, Katarzyna     
(13) -BYE-    15 - 4      
  (4) Dabrowa, Katarzyna       
(4) Dabrowa, Katarzyna          
        (2) Nelip, Ewa 
(3) Piasecka, Caroline        15 - 14  
  (3) Piasecka, Caroline       
(14) -BYE-          
    (6) Severson, Ashley     
(11) Dikibo, Caroline    15 - 11      
  (6) Severson, Ashley       
(6) Severson, Ashley  15 - 2        
      (2) Nelip, Ewa   
(7) Nikonchuk, Nikol      15 - 11    
  (7) Nikonchuk, Nikol       
(10) Rutan, Rebecca  15 - 14        
    (2) Nelip, Ewa     
(15) -BYE-    15 - 6      
  (2) Nelip, Ewa       
(2) Nelip, Ewa          
         
Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club Class. Earned
1 Nelip, Ewa ND   
2 Dabrowa, Katarzyna OSU  A10   
3T Hurley, Courtney ND  A09   
3T Severson, Ashley ND  A11   
5 Piasecka, Caroline OSU  A10   
6 Lee, Catherine ND  A12   
7 Nikonchuk, Nikol ND  B11   
8 Ameli, Nicole ND  A11   
9 Domashovetz, Tasha OSU  D09   
10 Rutan, Rebecca OSU  B09   
11 Dikibo, Caroline ND   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com