2013 NCAA Midwest Regional
Open Senior Men's Saber
Sunday, March 10, 2013 - 9:00 AM
Last update: 3/10/2013 - 1:53 PM
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Class. NRPSSR Rank
1 Stearns, Max  OSU  A11 
2 Hassett, Kevin  ND  A10 
3 Hallsten, John  ND  A12 
4 Choy, Jason  ND  A10 
5 Silantyev, Nick  WSU  B11 
6 McGough, William  ND  B09 
7 Meyer, Bill  OSU 
8 Jones, Graham  LAW 
9 Bienvenu, Tom  CSU  C11 
10 Pelton, Ian  LAW  10 
11 Accica, Adam  WSU  12 
12 Doares, Drew  LAW  13 
13 Gibbons, Andrew  UDM  D12  14 
14 Lenahan, Paul  CSU  15 
Round Scores
Pool #1 - Strip #6, 7, 8   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   V TS TR Ind Pl
Doares, Drew 1   V5 D0 D1 D0 D3 D2 V5 D3 D2 D4 D2 D3 D3    2   33   60   -27   12 
Gibbons, Andrew 2 D3   D1 D1 D2 D2 D1 V5 D2 D2 D2 D1 D2 D2    1   26   61   -35   14 
Hassett, Kevin 3 V5 V5   D3 V5 V5 D4 V5 V5 D2 V5 V5 V5 V5    10   59   30   29   3 
Choy, Jason 4 V5 V5 V5   V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 D0    12   60   29   31   2 
McGough, William 5 V5 V5 D4 D1   V5 D4 V5 V5 D1 D1 V5 D4 D3    6   48   45   3   7 
Bienvenu, Tom 6 V5 V5 D1 D3 D1   D2 V5 V5 D3 D3 V5 V5 D4    6   47   47   0   9 
Silantyev, Nick 7 V5 V5 V5 D1 V5 V5   V5 V5 D4 V5 V5 D3 V5    10   58   35   23   4 
Lenahan, Paul 8 D2 D1 D0 D1 D2 D0 D1   V5 D2 V5 D1 D0 D0    2   20   62   -42   13 
Accica, Adam 9 V5 V5 D0 D2 D1 D2 D1 D4   D0 D0 D2 D1 V5    3   28   57   -29   11 
Hallsten, John 10 V5 V5 V5 D4 V5 V5 V5 V5 V5   V5 V5 V5 V5    12   64   32   32   1 
Stearns, Max 11 V5 V5 D3 D2 V5 V5 D2 D3 V5 D4   D3 D1 V5    6   48   48   0   8 
Pelton, Ian 12 V5 V5 D2 D3 D4 D2 D2 V5 V5 D1 V5   V5 V5    7   49   43   6   6 
Meyer, Bill 13 V5 V5 D2 D2 V5 D3 V5 V5 V5 D4 V5 D3   V5    8   54   43   11   5 
Jones, Graham 14 V5 V5 D2 V5 V5 V5 D1 V5 D2 D2 D3 D1 D4      6   45   47   -2   10 
Referee(s):
Hine, Andria; Hristov, Krystian; Shumate, Sean

Round #2 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Class. V V/M TS TR Ind Status
1 Hallsten, John  ND  A12  12 0.92 64 32 +32 Advanced 
2 Choy, Jason  ND  A10  12 0.92 60 29 +31 Advanced 
3 Hassett, Kevin  ND  A10  10 0.77 59 30 +29 Eliminated 
4 Silantyev, Nick  WSU  B11  10 0.77 58 35 +23 Eliminated 
5 Meyer, Bill  OSU  8 0.62 54 43 +11 Eliminated 
6 Pelton, Ian  LAW  7 0.54 49 43 +6 Eliminated 
7 McGough, William  ND  B09  6 0.46 48 45 +3 Eliminated 
8 Stearns, Max  OSU  A11  6 0.46 48 48 0 Eliminated 
9 Bienvenu, Tom  CSU  C11  6 0.46 47 47 0 Eliminated 
10 Jones, Graham  LAW  6 0.46 45 47 -2 Eliminated 
11 Accica, Adam  WSU  3 0.23 28 57 -29 Eliminated 
12 Doares, Drew  LAW  2 0.15 33 60 -27 Eliminated 
13 Lenahan, Paul  CSU  2 0.15 20 62 -42 Eliminated 
14 Gibbons, Andrew  UDM  D12  1 0.08 26 61 -35 Eliminated 
Round Scores
Finals
   
(1) Hallsten, John   
  (1) Hallsten, John 
(2) Choy, Jason  5 - 4  
   
Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club Class. Earned
1 Hallsten, John ND  A12   
2 Choy, Jason ND  A10   
3 Hassett, Kevin ND  A10   
4 Silantyev, Nick WSU  B11   
5 Meyer, Bill OSU   
6 Pelton, Ian LAW   
7 McGough, William ND  B09   
8 Stearns, Max OSU  A11   
9 Bienvenu, Tom CSU  C11   
10 Jones, Graham LAW   
11 Accica, Adam WSU   
12 Doares, Drew LAW   
13 Lenahan, Paul CSU   
14 Gibbons, Andrew UDM  D12   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com