Athletics

Accolades Champions Monogram Recipients
Reconnect Our Story Deceased


Black student-athletes across the years, and continuing today, have achieved both on the playing field and in the classroom. We are All-Conference and All-Americans. We have represented the University of Notre Dame and the United States of America. We have won collegiate and national championships. And as businesspeople, doctors, lawyers, parents, teachers, and more, we have gone on to become strong contributing members of our communities.

The listing below, although impressive, constitutes only one facet of who we are. But in all things, "We are ND."

Reconnect
 • Baseball
 • Men's Basketball
 • Women's Basketball
 • Men's Cross Country
 • Men's Fencing
 • Women's Fencing
 • Football
 • Men's Soccer
 • Women's Soccer
 • Softball
 • Men's Track & Field
 • Women's Track & Field

 Baseball
Edwin Hartell1992 All MCC Tournament Team
1993 1st Team All MCC
1993 All MCC Tournament Team
1993 Francis Patrick O'Connor Award Winner
Mike Amrhein1995 1st Team All-MCC
1995 All-MCC Tournament Team
1997 ABCA All-Mideast Region 1st Team
1997 2nd Team All-Big East
1997 Monogram Club Team MVP
Randall Brooks1995 1st Team All-MCC
1996 Monogram Club Team MVP
1996 1st Team All-Big East
1997 1st Team All-Big East

 Men's Basketball
Tom Hawkins1957-58 International News Service All-American (5-man first team)
1957-58 Converse Yearbook All-American (15-man second team)
1957-58 Helms Athletic Foundation All-American (10-man secaond team)
1957-58 NABC All-American (5-man second team)
1957-58 AP All-American (5-man third team)
1957-58 UP All-American (5-man second team)
1958-59 USBWA-Look All-American (10-man team)
1958-59 Converse Yearbook All-American (15-man second team)
1958-59 Helms Athletic Foundation All-American (10-man second team)
1958-59 NABC All-American (5-man second team)
1958-59 AP All-American (5-man second team)
1958-59 UPI All-American (5-man second team)
Austin Carr1969-70 Basketball News All-American (10-man first team)
1969-70 NABC All-American (5-man second team)
1969-70 Basketball Weekly All-American (15-man team)
1969-70 Converse Yearbook All-American (10-man first team)
1969-70 USBWA-Look All-American (10-man team)
1969-70 The Sporting News All-American (8-man second team)
1969-70 UPI All-American (5-man second team)
1969-70 AP All-American (5-man second team)
1969-70 NEA-NBA Coaches All-American (5-man second team)
1969-70 Helms Athletic Foundation All-American (36-man team)
1970-71 Basketball Weekly All-American (15-man team)
1970-71 The Sporting News All-American (6-man first team)
1970-71 NEA-NBA Coaches All-American (5-man first team)
1970-71 NABC All-American (5-man first team)
1970-71 Converse Yearbook All-American (10-man first team)
1970-71 USBWA TV-Guide All-American (10-man team)
1970-71 UPI All-American (5-man first team)
1970-71 AP All-American (5-man first team)
1970-71 Basketball News All-American (10-man first team)
1970-71 Helms Athletic Foundation All-American (36-team)
1971 AP National Player of the Year
1971 UPI National Player of the Year
John Shumate1972-73 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (36-man team)
1973-74 USBWA All-American (10-man team)
1973-74 NBA Coaches All-American (5-man first team)
1973-74 UPI All-American (5-man first team)
1973-74 AP All-American (5-man first team)
1973-74 NABC All-American (5-man first team)
1973-74 Basketball News All-American (5-man first team)
1973-74 The Sporting News All-American (5-man second team)
1973-74 Basketball Weekly All-American (5-man first team)
1973-74 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (36-man team)
1973-74 Converse Yearbook All-American (10-man first team)
Gary Brokaw1973-74 UPI All-American (5-man third team)
1973-74 NABC All-American (5-man fifth team)
1973-74 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (36-man team)
1973-74 Converse Yearbook All-American (15-man second team)
Adrian Dantley1974-75 NABC All-American (5-man first team)
1974-75 The Sporting News All-American (6-man first team)
1974-75 USBWA All-American (10-man team)
1974-75 Basketball Weekly All-American (5-man first team)
1974-75 UPI All-American (5-man first team)
1974-75 AP All-American (5-man first team)
1974-75 NBA Coaches All-American (5-man first team)
1974-75 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (36-man team)
1974-75 Converse Yearbook All-American (10-man first team)
1975-76 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (36-man team)
1975-76 UPI All-American (5-man first team)
1975-76 The Sporting News All-American (5-man first team)
1975-76 AP All-American (5-man first team)
1975-76 USBWA All-American (10-man team)
1975-76 Basketball Weekly All-American (5-man first team)
1975-76 NBA Coaches All-American (5-man team)
1975-76 NABC All-American (5-man first team)
1975-76 Converse Yearbook All-American (10-man first team)
1976 US Basketball Writers Association National Player of the Year
Toby Knight1976-77 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (39-man team)
Orlando Woolridge1980-81 UPI All-American (5-man third team)
1980-81 Converse Yearbook (13-man second team)
1980-81 Citizens Savings Athletic Foundation All-American (32-man team)
David Rivers1986-87 Basketball Weekly All-American (5-man third team)
1987-88 NABC All-American (5-man second team)
1987-88 Basketball Times All-American (5-man third team)
1987-88 Basketball Weekly All-American (5-man third team)
Ryan Humphrey2001-02 Basketball News All-American (5-man second team)
2001 Big East Third Team All-Conference
2001 Big East Player of the Week Honoree
2002 Big East First Team All-Conference
Chris Thomas2002 Basketball Times National Freshman of the Year
2002 Basketball News National Freshman of the Year
2002 Big East Third Team All-Conference
2003 Big East Second Team All-Conference
2003 Big East Player of the Week Honoree
2003-04 AP All-American (honorable mention)
2004 Big East Third Team All-Conference
2004 Big East Player of the Week Honoree
2005 Big East Third Team All-Conference
Torin Francis2003 Big East Player of the Week Honoree
2004 Big East Honorable Mention All Conference
Russell Carter2007 Big East First Team All-Conference

 Women's Basketball
Coquese Washington1990-91 Midwestern Collegiate Second Team Conference Team
1990-91 Midwestern Collegiate Newcomer Team
1992-93 Midwestern Collegiate Second Team Conference Team
Letitia Bowen1992-93 Midwestern Collegiate Second Team Conference Team
1992-93 Midwestern Collegiate Player of the Week
1993-94 Midwestern Collegiate First Team Conference Team
1993-94 Midwestern Collegiate All-Tournament Team
Katryna Gaither1994-95 Midwestern Collegiate First Team Conference Team
1994-95 Midwestern Collegiate Player of the Week
1995-96 All-American Honorable Mention
1995-96 Big East National Women's Invitation All-Tournament Team
1995-96 Big East Preseason WNIT All-Tournament Team
1995-96 Big East First Team All-Conference Team
1995-96 Big East Player of the Week
1995-96 Big East All-Tournament Team
1996-97 All-American Honorable Mention
1996-97 Big East First Team All-Conference Team
1996-97 Big East All-Tournament Team
1996-97 Big East Player of the Week
Niele Ivey2000-01 Big East First Team All-Conference Team
2001 All-American Third Team
2001 Francis Pomeroy Naismith Award
Jacqueline Batteast2002 US Basketball Writers Association National Freshman of the Year
2001-02 Big East Rookie of the Year
2001-02 Big East Second Team All-Conference Team
2001-02 Big East All Freshman Team
2001-02 Big East Rookie/Freshman of the Week
2002-03 Big East Second Team All-Conference Team
2002-03 Big East Player of the Week
2003-04 Big East First Team All-Conference Team
2003-04 Big East Player of the Week
2003-04 Big East All-Academic Team
2003-04 Big East Preseason WNIT All-Tournament Team (MVP)
2004-05 Big East Player of the Year
2004-05 Big East First Team All-Conference Team
2004-05 Big East All-Academic Team
Charel Allen2006-07 Big East First Team All-Conference Team
2006-07 Big East Preseason WNIT All-Tournament Team
2006-07 Big East Player of the Week
2006-07 Big East Weekly Honor Roll
2006-07 Big East All Academic Team
2007 All-American Honorable Mention

 Men's Cross Country
Ron Gregory1958 Cross Country All-American

 Men's Fencing
Kevin Tindell1981 Men's Epee MVP
1982 Steve Donlon Epee Leadership Award
Kevin Stoutermire1987 2nd Team All-American Sabre
1987 Dan Mulligans Sabre Leadership Award
James Taliaferro1990 2nd Team All-American Sabre
1992 1st Team All-American Sabre
Carl Jackson1995 2nd Team All-American Epee
1995 Men's Epee MVP
1998 Steve Donlon Epee Leadership Award
1998 3rd Team All-American Epee
1999 Men's Epee MVP
Andre Compton2000 Dan Mulligans Sabre Leadership Award
2001 2nd Team All-American Sabre
2001 Men's Sabre MVP
2002 2nd Team All-American Sabre
2002 National Monogram Club Fencing MVP
2002 Men's Sabre MVP
2002 Walt Langford Memorial Award

 Women's Fencing
Danielle Davis2004 Women's Sabre MVP

 Football
Alan Page1966 Consensus All-American
1966 2nd Team AP All-American
1966 2nd Team United Press International All-American
1966 1st Team Newspaper Enterprise Association- All-American
1966 1st Team Sporting News All-American
1966 1st Team Look All-American
1966 1st Team Time All-American
1966 1st Team Central Press All-American
1966 1st Team Football News All-American
1992 NCAA Silver Anniversary Award
Tom Gatewood1970 Consensus All-American
1970 1st Team United Press International All-American
1970 1st Team Newspaper Enterprise Association- All-American
1970 1st Team American Football Coaches- Association All-American
1970 2nd Team Sporting News All-American
1970 1st Team Look All-American
1970 1st Team Central Press All-American
1970 1st Team Walter Camp Football Foundation- All-American
1970 CoSIDA Academic All-American
1971 2nd Team United Press International
1971 1st Team Time
1971 CoSIDA Academic All-American
1971 NFFCHF Post-Graduate Scholarship ($18000)
1972 NCAA Post-Graduate Scholarship ($7500)
Clarence Ellis1970 1st Team United Press International
1970 1st Team Newspaper Enterprise Association
1971 Consensus All-American
1971 1st Team AP
1971 1st Team United Press International
1971 1st Team Newspaper Enterprise Association
1971 1st Team Sporting News
1971 1st Team Time
1971 1st Team Football News
1971 1st Team Walter Camp Football Foundation
Mike Townsend1973 1st Team AP
1973 1st Team United Press International
1973 1st Team NEA
1973 1st Team Sporting News
1973 1st Team Football Writers Association of - America
1973 1st Team Time
1973 1st Team Football News
1973 1st Team Walter Camp Football Foundation
Ross Browner1976 Consensus All-American
1976 1st Team AP
1976 1st Team United Press International
1976 1st Team NEA
1976 1st Team American Football Coaches Association
1976 1st Team Sporting News
1976 1st Team Football Writers Association of America
1976 1st Team Football News
1976 1st Team Walter Camp Football Foundation
1976 Outland Trophy Winner
1977 Consensus All-American
1977 1st Team AP
1977 1st Team United Press International
1977 1st Team NEA
1977 1st Team American Football Coaches Association
1977 1st Team Sporting News
1977 1st Team Football Writers Association of America
1977 1st Team Football News
1977 1st Team Walter Camp Football Foundation
1977 1st Team College and Pro Football newsweekly
1977 Rotary Lombardi Award Winner
1977 Maxwell Award Winner
1999 College Football Hall of Fame Inductee
Luther Bradley1976 2nd Team NEA
1976 1st Team Football News
1976 1st Team Walter Camp Football Foundation
1977 Consensus All-American
1977 2nd Team AP All-American
1977 1st Team United Press International
1977 2nd Team NEA
1977 1st Team American Football Coaches Association
1977 1st Team Football News
1977 1st Team Walter Camp Football Foundation
Vagas Ferguson1979 Consensus All-American
1979 2nd Team AP
1979 1st Team United Press International
1979 2nd Team NEA
1979 1st Team American Football Coaches Association
1979 1st Team Football Writers Association of America
1979 1st Team Football News
1979 1st Team Walter Camp Football Foundation
Allen Pinkett1983 2nd Team AP
1983 2nd Team UPI
1983 1st Team Sporting News
1983 1st Team Football News
1985 1st Team Football News
Tim Brown1986 1st Team AP
1986 1st Team UPI
1986 1st Team Sporting News
1986 1st Team Football News
1986 1st Team College and Pro Football Newsweekly
1987 Heisman Winner
1987 Consensus All-American
1987 1st Team AP
1987 1st Team United Press International
1987 1st Team NEA
1987 1st Team American Football Coaches Association
1987 1st Team Sporting News
1987 1st Team Football Writers Association of America
1987 1st Team Football News
1987 1st Team Walter Camp Football Foundation
1987 Walter Camp Player of the Year Winner
Chris Zorich1988 1st Team NEA
1988 3rd Team Football News
1989 Consensus All-American
1989 1st Team AP
1989 1st Team United Press International
1989 2nd Team NEA
1989 1st Team Sporting News
1989 1st Team Football News
1989 1st Team Walter Camp Football Foundation
1989 1st Team Football Writers Association of America
1990 Consensus All-American
1990 1st Team AP
1990 1st Team United Press International
1990 1st Team NEA
1990 1st Team American Football Coaches Association
1990 1st Team Sporting News
1990 1st Team Football Writers Association of America
1990 1st Team Football News
1990 1st Team Walter Camp Football Foundation
1990 1st Team College and Pro Football Newsweekly
1990 Rotary Lombardi Award
2007 College Football Hall of Fame Inductee
Ricky Watters1988 2nd Team College and Pro Football Newsweekly
Todd Lyght1989 Consensus All-American
1989 1st Team AP
1989 1st Team United Press International
1989 1st Team NEA
1989 1st Team American Football Coaches Association
1989 1st Team Sporting News
1989 1st Team Football Writers Association of America
1989 1st Team Football News
1989 1st Team Walter Camp Football Foundation
1990 Consensus All-American
1990 2nd Team AP
1990 1st Team United Press International
1990 1st Team NEA
1990 1st Team American Football Coaches Association
1990 2nd Team Football News
1990 1st Team Walter Camp Football Foundation
Raghib Ismail1989 1st Team AP
1989 2nd Team United Press International
1989 1st Team NEA
1989 1st Team Sporting News
1989 1st Team Football Writers Association of America
1989 1st Team Football News
1990 Consensus All-American
1990 1st Team AP
1990 1st Team United Press International
1990 1st Team NEA
1990 1st Team American Football Coaches Association
1990 1st Team Sporting News
1990 1st Team Football Writers Association of America
1990 1st Team Football News
1990 1st Team Walter Camp Football Foundation
1990 1st Team College and Pro Football Newsweekly
1990 Walter Camp Player of the Year Winner
Tony Rice1987 Timmie Award Winner
1989 1st Team Football News
1989 Johny Unitas Golden Arm Award Winner
Demetrius Dubose1991 2nd Team NEA
1991 1st Team Football News
Jerome Bettis1991 2nd Team NEA
1991 2nd Team Football News
1991 2nd Team College and Pro Football Newsweekly
Aaron Taylor1992 Consensus All-American
1992 1st Team AP
1992 1st Team United Press International
1992 1st Team Sporting News
1992 1st Team Football News
1992 1st Team Walter Camp Football Foundation
1992 2nd Team College and Pro Football Newsweekly
1993 Consensus All-American
1993 1st Team AP
1993 1st Team United Press International
1993 1st Team NEA
1993 1st Team American Football Coaches Association
1993 1st Team Sporting News
1993 1st Team Football Writers Association of America
1993 1st Team Football News
1993 1st Team Walter Camp Football Foundation
1993 1st Team College and Pro Football Newsweekly
1993 Rotary Lombardi Award Winner
Reggie Brooks1992 2nd Team AP
1992 2nd Team United Press International
1992 2nd Team NEA
1992 2nd Team Sporting News
1992 2nd Team Football News
1992 2nd Team College and Pro Football Newsweekly
Irv Smith1992 2nd Team NEA
Jeff Burris1993 Consensus All-American
1993 1st Team AP
1993 1st Team United Press International
1993 1st Team NEA
1993 2nd Team Sporting News
1993 1st Team Football News
1993 1st Team Walter Camp Football Foundation
1993 2nd Team College and Pro Football Newsweekly
Bryant Young1993 2nd Team AP
1993 2nd Team United Press International
1993 1st Team Sporting News
1993 2nd Team Football News
1993 1st Team College and Pro Football Newsweekly
Bobby Taylor1993 3rd Team AP
1993 1st Team NEA
1993 1st Team Sporting News
1993 1st Team Football Writers Association of America
1993 2nd Team Football News
1993 3rd Team College and Pro Football Newsweekly
1994 Consensus All-American
1994 3rd Team AP
1994 1st Team United Press International
1994 1st Team American Football Coaches Association
1994 1st Team Sporting News, 1st Team Football News
1994 1st Team Walter Camp Football Foundation
1994 1st Team College and Pro Football Newsweekly
Derrick Mayes1995 3rd Team AP
1995 2nd Team Football News
Autry Denson1998 2nd Team AP
Anthony Denman2000 2nd Team AP
2000 2nd Team Sporting News
2000 3rd Team Football News
2000 2nd Team College and Pro Football Newsweekly
Shane Walton2002 Consensus All-American
2002 1st Team AP
2002 1st Team American Football Coaches Association
2002 1st Team Sporting News
2002 1st Team Football Writers Association of America
2002 1st Team Walter Camp Football Foundation
Courtney Watson2002 2nd Team Walter Camp Football Foundation
2002 3rd Team Sporting News
2002 1st Team ESPN.com
Vontez Duff2002 3rd Team AP

 Men's Soccer
Jean Joseph1991 2nd Team All-Conference
1991 MCC All-Newcomer Team
1991 Indiana All-State Selection
1995 Francis Patrick O'Connor Award Recipient
Alan Woods1997 2nd Team All Great Lakes Region
Reginald McKnight1999 Notre Dame Club of St. Joseph Valley Rockne- Student-Athlete Award
2000 Francis Patrick O'Connor Award Recipient

 Women's Soccer
Shannon Boxx1995 Soccer America All-Freshmen Team
1995 2nd Team All-Big East
1996 2nd Team All-Big East
1997 2nd Team All-Big East
1998 Big East-Notre Dame Scholar-Athlete Award
Lakeysia Beene1996-1999 Under 21 Women's National Team
1997 1st Team NSCAA Great Lakes Region Honors
1997 NSCAA 1st Team All-American
1997 1st Team All-Big East
1998-2005 Olympic Team Member
1998 1st Team NSCAA Great Lakes Region Honors
1998 1st Team All-Big East
1998 Big East Goalkeeper of the Year
1999 College Cup All-Tournament Team
1999 2nd Team NSCAA Great Lakes Region Honors
1999 2nd Team All-Big East
1999 National Monogram Club Team MVP
Candace Chapman1999-2002 Under 20 Women's National Team
2001 All-Big East Rookie Team
2001 1st Team NSCAA Great Lakes Region Honors
2001 NSCAA All-American Freshman Team
2001 1st Team All-Big East
2002 1st Team All-Big East
2002-Present US Olympic Team Member
2002 NSCAA All-American 2nd Team
2002 1st Team NSCAA Great Lakes Region Honors
2002 Big East Defender of the Year
2004 2nd Team All-Big East
2004 College Cup All-Tournament Team
2005 1st Team NSCAA Great Lakes Region Honors
2005 NSCAA All-American 3rd Team
2005 1st Team All-Big East
2005 Big East Defender of the Year

 Softball
Andrea Loman2000 Big East Rookie of the Year
2000 1st Team All-Big East
2000 All-Big East Rookie Team
2001 1st Team All-Big East
2002 NFCA Third Team All-American
2002 NFCA 1st Team All-Mideast Region
2002 1st Team All-Big East
2003 NFCA Third Team All-American
2003 NFCA 1st Team All-Mideast Region
2003 Big East Player of the Year
2003 1st Team All-Big East
2003 Monogram Club MVP

 Men's Track & Field
Aubrey Lewis1956 All-American 400m Hurdles
1956 NCAA Champion 400-Meter IH
1957 All-American 400m Hurdles
Bill Hurd1968 All-American 55m
1968 All-American 100m
1968 All-American 200m
1969 All-American 100y
1969 All-American 220y
Raghib Ismail1991 All-American 55m
Allen Rossum1995 All-American 55m
1997 All-American 55m
Lamarr Justice1996 Big East Champion Triple Jump (outdoor)
Errol Williams1998 All-American 55m
1998 All-American 110m
1998 Academic All-American
1998 Big East Champion 55M Hurdles (indoor)
1998 Big East Champion 400M
Marshaun West1999 All-American Indoor Long Jump
1999 Big East Champion 200M (indoor)
1999 Big East Champion 200M (outdoor)
2000 All-American Outdoor Long Jump
2000 Big East Champion Long Jump (indoor)
2000 Big East Champion 4x100M Relay
Kymia Love2002 All-American 4x400m Relay
Selim Nurudeen2002 Big East Champion 110M Hurdles
2003 Big East Champion 110M Hurdles
2004 Big East Champion 110M Hurdles
2004 Big East Champion 60M Hurdles (indoor)
2005 Big East Champion 60M Hurdles (indoor)
2005 Big East Champion 200M (indoor)
2005 Big East Champion 110M Hurdles
2005 All-American 60m Hurdles
2005 All-American 110m Hurdles
Godwin Mbagwu2003 Big East Champion Triple Jump
2004 Big East Champion Long Jump

 Women's Track & Field
Alison Howard1997 Big East Champion 400M (outdoor)
Tameisha King2000 All-American Long Jump
2002 All-American Long Jump
2003 All-American Indoor Long Jump
2003 All-American Long Jump
2003 Big East Champion 60M Hurdles (indoor)
2003 Big East Champion Long Jump (indoor)
Kristen Dodd2004 Big East Champion 4x400M Relay (indoor)
Tiffany Gunn2004 Big East Champion 4x400M Relay (indoor)
2005 Big East Champion 500M (indoor)
Okechi Ogbuokiri2004 Big East Champion 4x400M Relay (indoor)
2005 Big East Champion 400M (indoor)
2007 Big East Champion 4x400M Relay
Maryann Erigha2005 Big East Champion 100 Meters
2006 Big East Champion 200M (indoor)
2007 Big East Champion Academic All-Americans
2007 Big East Champion 4x100M Relay

Shop Now

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Event Calendar

September 4
7:30 PM
vs USF
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

WatchND
September 4
4:00 PM
at Western Michigan
Kalamazoo, Mich. (WMU Soccer Complex)
September 4
6:00 PM
at Crusader Open
Valparaiso, Ind. (Sunset Hill Farm County Park)
September 4
7:00 PM
at Seton Hall
South Orange, N.J.

Live Video
September 5
7:30 PM
vs Texas
Notre Dame, Ind.

NBC
September 5
12:00 PM
vs Temple
South Orange, N.J.
September 5
5:30 PM
vs Hofstra
South Orange, N.J.
September 6
2:00 PM
vs UAB
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

WatchESPN
September 6
12:00 PM
at Michigan State
East Lansing, Mich. (DeMartin Soccer Complex)
September 11
7:00 PM
vs Indiana
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

ESPN3
September 11
7:00 PM
vs Mississippi State
Notre Dame, Ind. (Purcell Pavilion)

WatchND

Blog

St. Joseph Health System Medifast Delta Canon Visit South Bend Mishawaka