Athletics

Year Name Sport Team Position
2015Ashley Armstrong*** Women's At-Large (Golf) 2nd
2015 Lee Kiefer Women's At-Large (Fencing) 1st Foil
2015 Anna Kottkamp Women's At-Large (Rowing) 1st
2015 Emma Reaney** Women's At-Large (Swimming) 3rd Breast/IM
2015 Peter Schneider Men's At-Large (Hockey) 3rd Right Wing
2014 Patrick Hodan** Men's Soccer 1st MF
2014 Luke Mishu Men's Soccer 3rd D
2014 Corey Robinson Football 1st WR
2014Ashley Armstrong**Women's At-Large (Golf)2nd
2014Logan Renwick**Men's Cross Country/Track1stJumps
2014Gerek MeinhardtMen's At-Large (Fencing)1stFoil
2014Emma ReaneyWomen's At-Large (Swimming)1stBreast/IM
2013Greg AndrewsMen's Tennis1st
2013Ashley Armstrong**Women's Golf3rd
2013Logan Renwick**Men's Cross Country/Track & Field2ndJumps
2013Rebecca TracyWomen's Cross Country/Track & Field2nd
2013Elizabeth Tucker**Women's Soccer1stMidfield
2013Harrison Shipp**Men's Soccer1stForward
2013Patrick HodanMen's Soccer3rdMidfield
2012Mike Golic, Jr.Football1stOL
2012Harrison Shipp**Men's Soccer2ndForward
2012Elizabeth Tucker**Women's Soccer1stMidfield
2012Manti Te'o**Football1stLB
2011Tim Abromaitis**M Basketball1stF
2011Reggie BentleyM Fencing1stFoil
2011Tyler DavisM Tennis1st
2011Manti Te'o**Football2ndLB
2010 Mike Anello** Football 2nd CB
2010 Tim Abromaitis** M Basketball 1st F
2010 Cosmina Ciobanu W At-Large (Tennis) 2nd 
2010 Christine Lux Softball 2nd 1B
2010 Lauren Fowlkes** W Soccer 1st D
2010 David Ruffer Football 1st PK
2009 Mike Anello** Football 2nd DB
2008 Brett Lilley** Baseball 1st IF
2008 Adrienne Nott W At-Large (Fencing) 3rd
2008 Jordan Pearce** M At-Large (Hockey) 2nd G
2008 Matt Besler M Soccer 1st D
2008 Brittany Bock** W Soccer 1st F/M
2008 Elise Weber W Soccer 2nd D
2009 Lauren Buck W At-Large (Rowing) 3rd
2009 Erik Condra M At-Large (Hockey) 2nd F
2009 Lauren Fowlkes** W Soccer 2nd F
2009 Jordan Pearce** M At-Large (Hockey) 1st G
2009 Patrick Smyth M Cross Country/Track & Field 1st
2009 Michael Thomas M Soccer 3rd M
2007 Ted Brown M At-Large (Swimming) 3rd
2007 Mary Carpenter W At-Large (Lacrosse) 3rd M
2007 Stephanie Brown** Softball 2nd OF
2007 Thomas Chamney** M Cross Country/Track & Field 1st
2007 Maryann Erigha W Cross Country/Track & Field 2nd
2007 Brett Lilley** Baseball 1st IF
2007 Sunni Olding W Cross Country/Track & Field 2nd
2007 Todd Ptacek M Cross Country/Track & Field 2nd
2007 Brittany Bock** W Soccer 3rd F/M
2007 John Carlson** Football 2nd TE
2007 Ashley Jones** W Soccer 1st M
2007 Trevor Laws Football 2nd DL
2007 Ryan Miller M Soccer 2nd M
2006 Stephanie Brown** Softball 2nd OF
2006 Thomas Chamney** M Cross Country/Track & Field 3rd
2006 Stacey Cowan** W Cross Country/Track & Field 1st
2006 Megan Duffy W Basketball 1st G
2006 Greg Lopez Baseball 3rd IF
2006 Stephanie Madia W Cross Country/Track & Field 2nd
2006 Tim Moore M Cross Country/Track & Field 3rd
2006 Meghan Murphy W At-Large (Lacrosse) 3rd M
2006 Sean O'Donnell** M Cross Country/Track & Field 2nd
2006 Chris Quinn M Basketball 1st G
2006 Ashley Jones** W Soccer 1st D
2006 John Carlson** Football 1st TE
2005 Kelli Barton W At-Large (Swimming) 2nd
2005 Todd Mobley** M Cross Country/Track & Field 1st
2005 Stacey Cowan** W Cross Country/Track & Field 3rd
2005 Sean O'Donnell** M Cross Country/Track & Field 3rd
2005 Annie Schefter** W Soccer 1st M
2005 Erika Bohn*** W Soccer 1st G
2005 Lauren Brewster Volleyball 2nd MB
2005 John Stephens M Soccer 2nd M
2004 Lauren King W Cross Country/Track & Field 2nd
2004 Annie Schefter** W Soccer 1st M
2004 Todd Mobley** M Cross Country/Track & Field 1st
2004 Steve Sollmann** Baseball 1st IF
2004 Erika Bohn*** W Soccer 1st G
2003 J.P. Gagne Baseball 3rd P
2003 Steve Sollmann** Baseball 2nd IF
2003 Luke Watson** M Cross Country/Track & Field 1st
2003 Erika Bohn*** W Soccer 2nd G
2003 Mary Boland W Soccer 2nd F
2003 Vanessa Pruzinsky***# W Soccer 1st D
2002 Andrew Bushey Baseball 2nd IF
2002 Jarrah Myers***# Softball 1st C
2002 Steve Ratay** M At-Large (Golf) 2nd
2002 Ryan Shay M Cross Country/Track & Field 2nd
2002 Brian Stavisky** Baseball 3rd OF
2002 Luke Watson** M Cross Country/Track & Field 2nd
2002 John Crowther Football 2nd OL
2001 Mike Adams M At-Large (Lacrosse) 1st D
2001 Leah Ashe W At-Large (Rowing) 2nd
2001 Dan Carlson M At-Large (Hockey) 3rd LW
2001 Meotis Erikson W At-Large (Soccer) 3rd F
2001 Jarrah Myers***# Softball 1st C
2001 Mike Naumann** Baseball 1st P
2001 Vanessa Pruzinsky***# W At-Large (Soccer) 1st D
2001 Vanessa Pruzinsky***# W Soccer 1st D
2001 Steve Ratay** M At-Large (Golf) 3rd
2001 Ruth Riley**#!+ W Basketball 1st C
2001 Jennifer Sharron Softball 1st P
2001 Brian Stavisky** Baseball 3rd OF
2001 Monica Gonzalez W Soccer 3rd D
2000 Jeff Connell M At-Large (Golf) 3rd
2000 Steve Fiamingo M At-Large (Lacrosse) 2nd D
2000 Raymond Fitzpatrick M At-Large (Swimming) 3rd
2000 Andy Jurkowski M At-Large (Hockey) 3rd LW
2000 Alison Klemmer** W At-Large (Track & Field) 2nd
2000 Jarrah Myers***# Softball 3rd C
2000 Mike Naumann** Baseball 3rd P
2000 Jeff Perconte Baseball 1st IF
2000 Ruth Riley**#!+ W Basketball 1st C
1999 Michael Brown M At-Large (Track & Field) 2nd
1999 Kerry Callahan W At-Large (Lacrosse) 2nd A
1999 Jennifer Hall W At-Large (Tennis) 3rd
1999 Forrest Karr M At-Large (Hockey) 2nd G
1999 Alison Klemmer** W At-Large (Track & Field) 3rd
1999 Phil Murphy M At-Large (Soccer) 1st M/D
1999 Jenny Streiffer** W At-Large (Soccer) 2nd F/M
1998 Pat Garrity**# M Basketball 1st F
1998 Steve Noble** M At-Large (Hockey) 1st C
1998 Jason Rexing** M At-Large (Track & Field) 2nd
1998 Jenny Streiffer** W At-Large (Soccer) 1st F/M
1998 Ryan Turner M At-Large (Soccer) 3rd F
1998 Errol Williams M At-Large (Track & Field) 1st
1997 Joy Battersby*** Softball 3rd P
1997 Dave Cashen M At-Large (Lacrosse) 2nd D
1997 Pat Garrity**# M Basketball 1st F
1997 Jeff Hojnacki M At-Large (Track & Field) 3rd
1997 Bill Lester** M At-Large (Fencing) 1st
1997 Katie Marten*** Softball 1st DH
1997 Kara McMahon Softball 2nd IF
1997 Meghan Murray** Softball 1st IF
1997 Steve Noble** M At-Large (Hockey) 2nd C
1997 Jen Renola**# W At-Large (Soccer) 1st G
1997 Jason Rexing** M At-Large (Track & Field) 3rd
1997 Amy VanLaecke** W At-Large (Soccer) 1st F
1997 Jamie Lee Volleyball 2nd OH
1996 Joy Battersby*** Softball 2nd P
1996 Wendy Crabtree W At-Large (Tennis) 3rd
1996Claudette deBruin W At-Large (Fencing) 2nd
1996 Jenna Knudson Softball 3rd OF
1996 Bill Lester** M At-Large (Fencing) 2nd
1996 Katie Marten*** Softball 2nd DH
1996 Meghan Murray** Softball 2nd IF
1996 Jen Renola**# W At-Large (Soccer) 2nd G
1996 Amy VanLaecke** W At-Large (Soccer) 2nd F
1995 Joy Battersby*** Softball 2nd P
1995 Chris Dean M At-Large (Soccer) 2nd D
1995 Katie Marten*** Softball 3rd DH
1995 Mike McWilliams M At-Large (Track & Field) 2nd
1994 Mark Zataveski Football 2nd OL
1994 Andy Zurcher M At-Large (Tennis) 3rd
1993 Tim Ruddy**# Football 1st C
1993 Casey McMurray Softball 2nd UT
1992 Joe Binkiewicz** Baseball 1st 1B
1992 Cory Mee Baseball 1st 3B
1992 Jessica Fiebelkorn Volleyball 2nd MB
1992 Heidi Piper** W At-Large (Fencing) 3rd
1992 Tim Ruddy**# Football 1st C
1991 Joe Binkiewicz** Baseball 3rd 1B
1991 Heidi Piper** W At-Large (Fencing) 2nd
1989 Erik Madsen Baseball 3rd P
1989 Dan Peltier** Baseball 2nd OF
1989 Theresa Rice W At-Large (Cross Country) 1st
1988 Tom Mick M At-Large (Track & Field) 3rd
1988 Dan Peltier** Baseball 3rd OF
1988 Reggie Ho Football 2nd K
1987 John Loughran *** Baseball 2nd OF
1987 Ted Gradel Football 1st K
1987 Vince Phelan Football 1st P
1986 John Krug** M At-Large (Wrestling) HM
1986 John Loughran *** Baseball 1st OF
1986 Rick Vanthournout** Baseball 3rd 3B
1985 John Krug** M At-Large (Wrestling) 3rd
1985 John Loughran*** Baseball 2nd OF
1985 Rick Vanthournout** Baseball 1st IF
1985 Greg Dingens*** Football 1st DL
1984 Mark Clementz Baseball HM P
1984 James Dee Baseball 1st 3B
1984 Greg Dingens*** Football 2nd DL
1983 John Paxson**+ M Basketball 1st G
1983 Mary Beth Schueth W Basketball 2nd F
1983 Greg Dingens*** Football 2nd DL
1982 John Paxson**+ M Basketball 1st G
1981 Maggie Lally** W Basketball 2nd G
1981 Shari Matvey W Basketball 2nd C
1981 Henry Valenzeula Baseball 3rd 1B
1981 Rick Chryst Baseball3rd SS
1981 John Krimm Football 1st DB
1981 Kevin Griffith Football 2nd DL
1980 David Bartish Baseball 1st SS
1980 Rich Branning M Basketball 1st G
1980 Bob Burger+ Football 1st OG
1980 Tom Gibbons*** Football 1st DB
1980 Maggie Lally** W Basketball 2nd G
1979 Kelly Tripucka M Basketball 1st F
1979 Tom Gibbons*** Football 2nd DB
1979 Rob Martinovich Football 2nd OT
1978 Joe Restic** Football 1st DB
1978 Tom Gibbons*** Football 2nd DB
1977 Tim Pollock Baseball 1st C
1977 Joe Restic** Football 1st S
1977 Dave Vinson Football 1st OG
1977 Ken MacAfee Football 1st TE
1974 Mark Brenneman Football 2nd C
1974 Reggie Barnett Football 1st DB
1974 Pete Demmerle Football 1st SE
1974 Gary Novak** M Basketball 2nd F
1973 Dave Casper**+ Football 1st TE
1973 Gary Potempa Football 1st LB
1973 Robert Thomas+ Football 1st K
1972 Dave Casper**+ Football 2nd OT
1972 Michael Creaney Football 1st TE
1972 Greg Marx** Football 1st OT
1972 Gary Novak** M Basketball 2nd C/F
1971 Tom Gatewood** Football 1st OE
1971 Greg Marx** Football 1st DT
1970 Larry DiNardo Football 1st OG
1970 Tom Gatewood** Football 1st SE
1970 Joe Theismann+ Football 1st QB
1969 Bob Arnzen*** M Basketball 1st F
1969 Jim Reilly Football 1st OT
1968 Bob Arnzen*** M Basketball 1st F
1968 George Kunz Football 1st OT
1967Bob Arnzen*** M Basketball 1st F
1967 Jim Smithberger Football 1st DB
1966Jim Lynch Football 1st LB
1966Tom Regner Football 1st OG
1963 Bob Lehman Football 1st G
1963 Tom Talaga Football HM SE
1959 Ken Adamson Football 3rd G
1958 Bob Wetoska Football 1st E
1955 Dan Schaefer Football 1st B
1954 Joe Heap*** Football 1st HB
1954Dan Shannon Football 2nd TE
1953 Joe Heap*** Football 1st B
1952 Joe Heap*** Football 1st B
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American
+ - Academic All-America Hall of Fame inductee
# - Academic All-America Team Member Of The Year
! - Academic All-American Of The Year

FIRST TEAM ACADEMIC ALL-AMERICANS (133)

Corey Robinson 2014/Football/WR
Patrick Hodan** 2014/M Soccer/MF
Anna Kottkamp 2015/W At-Large/Rowing
Lee Kiefer 2015/W At-Large/Fencing/Foil
Logan Renwick2014/Men's Cross Country/Track & Field
Emma Reaney2014/Women's At-Large/Swimming
Gerek Meinhardt2014/Men's At-Large/Fencing
Harrison Shipp2013/Men's Soccer
Greg Andrews2012/Men's Tennis
Manti Te'o**2012/Football/LB
Elizabeth Tucker**2012/Women's Soccer/M2013/W Soccer/M
Mike Golic, Jr.2012/Football/OL
Reggie Bentley2010/M At-Large/Fencing
David Ruffer 2010/Football/PK
Lauren Fowlkes** 2010/W Soccer/D
Tim Abromaitis** 2010/M Basketball/F 2011/M Basketball/F
Patrick Smyth 2009/M XC-Track & Field
Jordan Pearce** 2009/M At-Large/Hockey
Brittany Bock** 2008/W Soccer/F-M
Matt Besler 2008/M Soccer/D
Brett Lilley** 2007/Baseball/IF 2008/Baseball/IF
Thomas Chamney** 2007/M XC-Track & Field
John Carlson** 2006/Football/TE
Ashley Jones** 2006/W Soccer/D 2007/W Soccer/M
Chris Quinn 2006/M Basketball/G
Megan Duffy 2006/W Basketball/G
Stacey Cowan** 2006/W XC-Track & Field
Erika Bohn*** 2004/W Soccer/G 2005/W Soccer/G
Steve Sollmann** 2004/Baseball/IF
Todd Mobley** 2004/M XC-Track & Field 2005/M XC-Track & Field
Luke Watson** 2003/M XC-Track & Field
Jennifer Sharron 2001/Softball/P
Vanessa Pruzinsky***# 2001/W At-Large /Soccer 2001/W Soccer/D 2003/W Soccer/D
Mike Naumann** 2001/Baseball/P
Jarrah Myers***# 2001/Softball/C 2002/Softball/C
Mike Adams 2001/M At-Large/Lacrosse
Ruth Riley**#!+ 2000/W Basketball/C 2001/W Basketball/C
Jeff Perconte 2000/Baseball/IF
Phil Murphy 1999/M At-Large/Soccer
Errol Williams 1998/M At-Large/Track & Field
Jenny Streiffer** 1998/W At-Large /Soccer
Steve Noble** 1998/M At-Large/Hockey
Amy VanLaecke** 1997/W At-Large /Soccer
Jen Renola**# 1997/W At-Large/Soccer
Meghan Murray** 1997/Softball/IF
Katie Marten*** 1997/Softball/DH
Bill Lester** 1997/M At-Large/Fencing
Pat Garrity**# 1996/M Basketball/F 1997/M Basketball/F
Tim Ruddy**# 1992/Football/OL 1993/Football/OL
Cory Mee 1992/Baseball/3B
Theresa Rice 1989/W At-Large/Cross Country
Vincent Phelan 1987/Football/P
Ted Gradel 1987/Football/K
John Loughran *** 1986/Baseball/OF
Greg Dingens*** 1984/Football/DL 1985/Football/DL
James Dee 1984/Baseball/3B
John Paxson**+ 1982/M Basketball/G 1983/M Basketball/G
John Krimm 1981/Football/DB
Tom Gibbons*** 1980/Football/DB
Bob Burger+ 1980/Football/OG
Rich Branning 1980/M Basketball/G
Kelly Tripucka 1979/M Basketball/F
Ken MacAfee 1977/Football/TE
Dave Vinson 1977/Football/OG
Joe Restic** 1977/Football/S 1978/Football/DB
Tim Pollock 1977/Baseball/C
Pete Demmerle 1974/Football/SE
Reggie Barnett 1974/Football/DB
Robert Thomas+ 1973/Football/K
Gary Potempa 1973/Football/LB
Dave Casper**+ 1973/Football/TE
Greg Marx** 1971/Football/DT 1972/Football/OT
Joe Theismann+ 1970/Football/QB
Tom Gatewood** 1970/Football/OE 1971/Football/OE
Larry DiNardo 1970/Football/OG
Jim Reilly 1969/Football/OT
George Kunz 1968/Football/OT
Jim Smithberger 1967/Football/DB
Bob Arnzen*** 1967/M Basketball/F 1968/M Basketball/F 1969/M Basketball/F
Tom Regner 1966/Football/OG
Jim Lynch 1966/Football/LB
Bob Lehman 1963/Football/G
Bob Wetoska 1958/Football/E
Don Schaefer 1955/Football/B
Joe Heap*** 1952/Football/B 1953/Football/B 1954/Football/HB
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American
+ - Academic All-America Hall of Fame inductee
# - Academic All-America Team Member Of The Year
! - Academic All-American Of The Year

BASEBALL ACADEMIC ALL-AMERICANS (29)

Brett Lilley** 2007/1st/IF 2008/1st/IF
Greg Lopez 2006/3rd/IF
Steve Sollmann** 2003/2nd/IF 2004/1st/IF
J.P. Gagne 2003/3rd/P
Andrew Bushey 2002/2nd/IF
Brian Stavisky** 2001/3rd/OF 2002/3rd/OF
Jeff Perconte 2000/1st/IF
Mike Naumann** 2000/3rd/P 2001/1st/P
Cory Mee 1992/1st/3B
Joe Binkiewicz** 1991/3rd/1B 1992/3rd/1B
Erik Madsen 1989/3rd/P
Dan Peltier** 1988/3rd/OF 1989/2nd/OF
Rick Vanthournout** 1985/2nd/IF 1986/2nd/3B
John Loughran*** 1985/3rd/OF 1986/1st/OF 1987/2nd/OF
James Dee 1984/1st/3B
Mark Clementz 1984/1st/P
Rick Chryst 1981/3rd/SS
Henry Valenzeula 1981/3rd/1B
David Bartish 1980/1st/SS
Tim Pollock 1977/1st/C
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American

MEN'S BASKETBALL ACADEMIC ALL-AMERICANS (14)

Tim Abromaitis** 2009/1st/F 2010/1st/F
Chris Quinn 2006/1st
Pat Garrity**# 1997/1st/F 1998/1st/F
John Paxson**+ 1982/1st/G 1983/1st/G
Rich Branning 1980/1st/G
Kelly Tripucka 1979/1st/F
Gary Novak** 1972/2nd/C-F 1974/2nd/F
Bob Arnzen*** 1967/1st/F 1968/1st/F 1969/1st/F
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American
+ - Academic All-America Hall of Fame inductee
# - Academic All-America Team Member Of The Year

WOMEN'S BASKETBALL ACADEMIC ALL-AMERICANS (7)

Megan Duffy 2006/1st/G
Ruth Riley**#!+ 2000/1st/C 2001/1st/C
Mary Beth Schueth 1983/2nd/F
Shari Matvey 1981/2nd/C
Maggie Lally** 1980/2nd/G 1981/2nd/G
** - Two-time Academic All-American
# - Academic All-America Team Member Of The Year
! - Academic All-American Of The Year

MEN'S CROSS COUNTRY/TRACK & FIELD ACADEMIC ALL-AMERICANS (21)

Logan Renwick2012/2nd 2014/1st
Patrick Smyth 2009/1st
Todd Ptacek 2007/2nd
Tim Moore 2006/3rd
Thomas Chamney** 2006/3rd 2007/1st
Sean O'Donnell** 2005/3rd 2006/2nd
Todd Mobley** 2004/1st2005/1st
Luke Watson** 2002/2nd 2003/1st
Ryan Shay 2002/2nd
Michael Brown 1999/2nd/At-Large
Errol Williams 1998/1st/At-Large
Jason Rexing** 1997/3rd/At-Large 1998/2nd/At-Large
Jeff Hojnacki 1997/3rd/At-Large
Mike McWilliams 1995/2nd/At-Large
Tom Mick 1988/3rd/At-Large
** - Two-time Academic All-American

WOMEN'S CROSS COUNTRY/TRACK & FIELD ACADEMIC ALL-AMERICANS (10)

Rebecca Tracy2012/2nd
Sunni Olding 2007/2nd
Maryann Erigha 2007/2nd
Stephanie Madia 2006/2nd
Stacey Cowan** 2005/3rd 2006/1st
Lauren King 2004/2nd
Alison Klemmer** 1999/3rd/At-Large 2000/2nd/At-Large
Theresa Rice 1989/1st/At-Large
** - Two-time Academic All-American

MEN'S FENCING ACADEMIC ALL-AMERICANS (4)

Gerek Meinhardt 2014/1st/At-Large
Reggie Bentley 2011/1st/At-Large 
Bill Lester**1996/2nd/At-Large1997/1st/At-Large
** - Two-time Academic All-American

WOMEN'S FENCING ACADEMIC ALL-AMERICANS (5)

Lee Kiefer 2015/W At-Large/Fencing/Foil
Adrienne Nott 2008/3rd/At-Large
Claudette deBruin 1996/2nd/At-Large
Heidi Piper** 1991/2nd/At-Large 1992/3rd/At-Large
** - Two-time Academic All-American

MEN'S GOLF ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Jeff Connell
Steve Ratay** 2001/3rd/At-Large 2002/2nd/At-Large
2000/3rd/At-Large
** - Two-time Academic All-American

WOMEN'S GOLF ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Ashley Armstrong***2012/3rd2014/2nd/At-Large2015/3rd/At-Large
** - Two-time Academic All-American

FOOTBALL ACADEMIC ALL-AMERICANS (66)

Corey Robinson2014/1st/WR
Mike Golic, Jr.2012/1st/OL
Manti Te'o** 2011/2nd/LB 2012/1st/LB
David Ruffer 2010/1st/PK
Mike Anello** 2008/2nd/DB 2009/2nd/CB
Trevor Laws 2007/2nd/DL
John Carlson** 2006/1st/TE 2007/2nd/TE
John Crowther 2002/2nd/OL
Mark Zataveski 1994/2nd/OL
Tim Ruddy**# 1992/1st/C1993/1st/C
Reggie Ho 1988/2nd/K
Vince Phelan 1987/1st/P
Ted Gradel 1987/1st/K
Greg Dingens*** 1983/2nd/DL 1984/1st/DL 1985/1st/DL
Kevin Griffith 1981/2nd/DL
John Krimm 1981/1st/DB
Bob Burger+ 1980/1st/OG
Rob Martinovich 1979/2nd/OT
Tom Gibbons*** 1978/2nd/DB 1979/2nd/DB 1980/1st/DB
Joe Restic** 1978/1st/DB
Ken MacAfee 1977/1st/TE
Dave Vinson 1977/1st/OG
Joe Restic** 1977/1st/S1978/1st/DB
Pete Demmerle 1974/1st/SE
Reggie Barnett 1974/1st/DB
Mark Brenneman 1974/2nd/C
Robert Thomas+ 1973/1st/K
Gary Potempa 1973/1st/LB
Michael Creaney 1972/2nd/OE
Dave Casper**+ 1972/2nd/TE 1973/1st/TE
Greg Marx** 1971/1st/DT 1972/1st/OT
Joe Theismann+ 1970/1st/QB
Tom Gatewood** 1970/1st/SE 1971/1st/SE
Larry DiNardo 1970/1st/OG
Jim Reilly 19691st/OT
George Kunz 1968/1st/OT
Jim Smithberger 1967/1st/DB
Tom Regner 1966/1st/OG
Jim Lynch 1966/1st/LB
Tom Talaga 1963/HM/SE
Bob Lehman 1963/1st/G
Ken Adamson 1959/1st/G
Bob Wetoska 1958/1st/E
Dan Schaefer 1955/1st/B
Dan Shannon 1954/1st/TE
Joe Heap*** 1952/1st/B 1953/1st/B 1954/1st/HB
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American
+ - Academic All-America Hall of Fame inductee
# - Academic All-America Team Member Of The Year

HOCKEY ACADEMIC ALL AMERICANS (9)

Peter Schneider 2015/3rd/At-Large
Erik Condra 2009/2nd/At-Large
Jordan Pearce** 2008/2nd/At-Large 2009/1st/At-Large
Dan Carlson 2001/3rd/At-Large
Andy Jurkowski 2000/3rd/At-Large
Forrest Karr 1999/2nd/At-Large
Steve Noble** 1997/2nd/At-Large 1998/1st/At-Large
** - Two-time Academic All-American

MEN'S LACROSSE ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Mike Adams 2001/1st/At-Large
Steve Fiamingo 2000/2nd/At-Large
Dave Cashen 1997/2nd/At-Large

WOMEN'S LACROSSE ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Mary Carpenter 2007/3rd/At-Large
Meghan Murphy 2006/3rd/At-Large
Kerry Callahan 1999/2nd/At-Large

ROWING ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Anna Kottkamp 2015/1st/At-Large
Lauren Buck 2009/3rd/At-Large
Leah Ashe 2001/2nd/At-Large

MEN'S SOCCER ACADEMIC ALL-AMERICANS (12)

Luke Mishu 2014/3rd/D
Patrick Hodan** 2013/3rd/M 2014/1st/MF
Harrison Shipp 2012/2nd/F 2013/1st/F
Michael Thomas 2010/3rd/M
Matt Besler 2008/1st/D
Ryan Miller 2007/2nd/M
John Stephens 2005/2nd/M
Phil Murphy 1999/1st/At-Large
Ryan Turner 1998/3rd/At-Large
Chris Dean 1995/2nd/At-Large

WOMEN'S SOCCER ACADEMIC ALL-AMERICANS (26)

Elizabeth Tucker**2012/1st/M2013/1st/M
Lauren Fowlkes** 2009/2nd/F 2010/1st/D
Elise Weber 2008/2nd/D
Brittany Bock** 2007/3rd/F-M 2008/1st/F-M
Ashley Jones** 2006/1st/D 2007/1st/M
Annie Schefter** 2004/2nd/M 2005/2nd/M
Mary Boland 2003/2nd/F
Erika Bohn*** 2003/2nd/G 2004/1st/G 2005/1st/G
Monica Gonzalez 2001/2nd/D
Vanessa Pruzinsky***# 2001/1st/D 2001/1st/At-Large 2003/1st/D
Meotis Erikson 2001/3rd/At-Large
Jenny Streiffer** 1998/1st/At-Large 1997/2nd/At-Large
Amy VanLaecke** 1996/2nd/At-Large 1997/1st/At-Large
Jen Renola**# 1996/2nd/At-Large 1997/1st/At-Large
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American
# - Academic All-America Team Member Of The Year

SOFTBALL ACADEMIC ALL-AMERICANS (18)

Christine Lux 2010/2nd/1B
Stephanie Brown** 2006/2nd/OF 2007/2nd/OF
Jennifer Sharron 2001/1st/P
Jarrah Myers***# 2000/3rd/C 2001/1st/C 2002/1st/C
Kara McMahon 1997/2nd/IF
Meghan Murray** 1996/2nd/IF 1997/1st/IF
Jenna Knudsen 1996/3rd/OF
Katie Marten*** 1995/3rd/DH 1996/2nd/DH 1997/1st/DH
Joy Battersby*** 1995/2nd/P 1996/2nd/P 1997/3rd/P
Casey McMurray 1993/2nd/UT
** - Two-time Academic All-American
*** - Three-time Academic All-American

MEN'S SWIMMING ACADEMIC ALL-AMERICANS (2)

Ted Brown 2007/3rd/At-Large
Raymond Fitzpatrick 2000/3rd/At-Large

WOMEN'S SWIMMING ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Emma Reaney**2014/1st/At-Large2015/2nd/At-Large
Kelli Barton 2005/2nd/At-Large

MEN'S TENNIS ACADEMIC ALL AMERICANS (2)

Greg Andrews2012/1st
Andy Zurcher 1994/3rd/At-Large

WOMEN'S TENNIS ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Cosmina Ciobanu 2010/2nd/At-Large
Jennifer Hall 1999/3rd/At-Large
Wendy Crabtree 1996/3rd/At-Large

WRESTLING ACADEMIC ALL-AMERICANS (2)

John Krug** 1985/3rd/At-Large 1986/3rd/At-Large
** - Two-time Academic All-American

VOLLEYBALL ACADEMIC ALL-AMERICANS (3)

Lauren Brewster 2005/2nd/MB
Jamie Lee 1997/2nd/OH
Jessica Fiebelkorn 1992/2nd/MB


Elizabeth Tucker
Women's Soccer
 

Logan Renwick
Men's Track & Field
 

Emma Reaney
Women's Swimming
 

Harrison Shipp
Men's Soccer
 

Gerek Meinhardt
Men's Fencing
 

Patrick Hodan
Men's Soccer
 

Ashley Armstrong
Women's Golf
 

Manti Te'o
Football
 

Andrew Hills
Track and Field
 

Lauren Fowlkes
Women's Soccer
 

Tim Abromaitis
Men's Basketball
 

Ted Brown
M Swimming
 

Jim Lynch
Football
 

Lauren Buck
W Rowing
 

Stacy Cowan
Track
 

Cosmina Ciobanu
W Tennis
 

Brett Lilley
Baseball
 

Meghan Murray
Softball
 

Tim Ruddy
Football
 

Steve Fiamingo
M Lacrosse
 

Joe Heap
Football
 

Pat Garrity
M Basketball
 

Rick Chryst
Baseball
 

Lauren Brewster
W Volleyball
 

Kerry Callahan
W Lacrosse
 

Forest Karr
M Hockey
 

Bob Burger
Football
 

Ruth Riley
W Basketball
 

Mary Beth Schueth
W Basketball
 

Jen Renola
W Soccer
 

Tom Gibbons
Football
 

Jennifer Hall
W Tennis
 

Joe Theismann
Football
 

Kelly Tripucka
M Basketball
 

Bob Arnzen
M Basketball

Shop Now

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Event Calendar

September 5
7:30 PM
vs Texas
Notre Dame, Ind.

NBC
Game Week Central
September 5
12:00 PM
vs Temple
South Orange, N.J.
September 5
5:30 PM
vs Hofstra
South Orange, N.J.
September 6
2:00 PM
vs UAB
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

WatchESPN
September 6
12:00 PM
at Michigan State
East Lansing, Mich. (DeMartin Soccer Complex)
September 11
7:00 PM
vs Indiana
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

ESPN3
September 11
7:00 PM
vs Mississippi State
Notre Dame, Ind. (Purcell Pavilion)

WatchND
September 12
3:30 PM
at Virginia
Charlottesville, Va.

ABC
September 12
7:00 PM
vs Clemson
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

ESPN3
September 12
12:30 PM
vs Eastern Kentucky
Notre Dame, Ind. (Purcell Pavilion)

WatchND
September 12
7:00 PM
vs Penn State
Notre Dame, Ind. (Purcell Pavilion)

Tournament Central
September 12
All Day
at Rod Myers Invitational
Durham, N.C. (Duke Golf Club)
September 12
All Day
at Mary Fossum Invitational
Forest Akers West Golf Course, East Lansing, Mich.
September 13
5:00 PM
vs Michigan
Notre Dame, Ind. (Alumni Stadium)

ESPN3
September 13
All Day
at Rod Myers Invitational
Durham, N.C. (Duke Golf Club)
September 13
All Day
at Mary Fossum Invitational
Forest Akers West Golf Course, East Lansing, Mich.

Blog

St. Joseph Health System Medifast Delta Canon Visit South Bend Mishawaka