Track & Field

@ndxctf
2008-09 Roster
Coaches 

Men
NameHt.EventsClassHometown/High School
Mat Abernethy5-8XC/MidSOCollege Park, MD/Georgetown Prep
Tyrell Atkins5-9SprintsSOOmaha, NE/Omaha Benson
Randall Babb6-6Middle DistanceFRWheaton, Ill./Warrenville South
John Belcher5-11ThrowsSOCheyenne, WY/Cheyenne Central
Chandler Brooks5-11SprintsSOKansas City, MO/Center Senior
Matthew Brown6-3SprintsSODunedin, Fla./Palm Harbor University
Billy Buzaid6-1XC/DistanceSRVerona, NJ/Seton Hall Prep
Jordan Carlson5-9XC/DistanceFRInver Grove Heights, Minn./Rosemount
Spencer Carter5-11XC/MidSOBoise, ID/Bishop Kelly
William CernanacXC/MidFREnglewood, CO
Blake Choplin5-11XC/MidJRKansas City, MO/Oak Park
Daniel Clark5-10XC/MidSRJackson, MI/Lumen Christi Catholic
Patrick Coughlin6-2SprintsSOOak Lawn, Ill./Brown Rice
Max CruzXC/MidFRChesterfield, MO
Greg Davis5-11ThrowsSOPeachtree, GA/Starr's Mill
Cameron Eckert5-11XC/MidJRMarkle, IN/Norwell
Terrence Egan5-8XC/MidJRYorktown Heights, NY/Fordham Prep
Ryan Gamboa5-10XC/DistanceSOUpland, Calif./Upland
Alex GannonSprintsSOCorte Madera, CA
Mitchell Gormley6-0ThrowsFRLawrenceville, Ga./Brookwood
Kyle Higdon6-0XC/MidSOMichigan City, Ind./Michigan City
Andrew Hills6-0ThrowsFRToledo, Ohio/St. John's Jesuit
Edward Hitchler6-2SprintsSOComfort, TX/Clark
Jack Howard6-2XC/MidJRLibertyville, IL/Libertyville
Daniel Jackson6-1XC/DistanceSOAnn Arbor, MI/Dexter
Ryan Jacobs6-0XC/DistanceSORoscoe, Ill./Hononegah
Ronald Kadykowski5-11SprintsFRBrighton, MI
Andrew Kolbeck6-1JumpsFRRichfield, WI
Alex Korenstra6-2SprintsFRNew Paris, IN/Fairfield
Kevin Labus5-11XC/MidSOCarmel, Ind./Brebeuf Jesuit
Sean Lindbloom5-11SprintsFRNew Lenox, IL
Mitchell LorenzXC/MidFRBrainerd, MN
Kelly LynchXC/MidFRSpokane, WA
Brian Mahon5-9JumpsSRGranger, IN/Clay
Blair Majcina6-1JumpsSRMokena, IL/Lincoln-Way East
Kevin McFadden6-1XC/MidSRNew Tripoli, PA/Allentown Central Catholic
Jeff Mensch6-2ThrowsSRDel Mar, CA/Torrey Pines
Jim Merchun5-10JumpsJRCarmel, IN/Cathedral
Joe Miller5-10XC/DistanceFRBowling Green, Ohio/St. John's Jesuit
Kenneth Minogue6-2XC/MidJRLouisville, KY
Balazs Molnar5-10SprintsJRDunaujvaros, Hungary/Szechenyi Istvan
Mark Moore6-5XC/MidSRNovi, MI
Tray Morgan6-2JumpsSRDaphne, AL/McGill-Toolen Catholic
Thomas Noel6-1XC/MidSOLouisville, KY/Trinity
Jim Notwell6-0XC/MidJRUpper Arlington, OH/Upper Arlington
Doug Onuscheck6-0JumpsFRRaleigh, NC
Connor Paladino6-4JumpsFRSkillman, NJ
Thomas PeschXC/MidFRElgin, MN
Eric Quick5-10JumpsJRBakersfield, CA/Liberty
Jordan Rincon5-10Middle DistanceFRLas Vegas, Nev./Spring Valley
Kevin Schipper6-0Pole VaultFRLeo, IN/Bishop Dwenger
Matt Schipper5-11JumpsJRLeo, IN/Bishop Dwenger
Justin Schneider6-3Multi-EventsSOAtlanta, GA/Greater Atlanta Christian
Johnathan ShawelXC/MidFRPlacentia, CA
Ryan Sheehan5-10SprintsSORound Hill, VA/Loudon Valley
Michael Smigelski6-1ThrowsFRMequon, WI
Patrick Smyth5-9XC/DistanceSRSalt Lake City, UT/Judge Memorial
Paul Springer5-11XC/DistanceSOKennett Square, PA/Unionville
Brier SteenbergeXC/MidJRGranburg, TX
Zach Suriano6-2XC/Middle DistanceFRClifton Park, N.Y./Shenendehowa
Miklos Szebeny6-0SprintsSOTelki, Hungary/Secondary School of Piarist Fathers
Nick Tammerine5-10SprintsFROregon, OH
Denes Veres6-0ThrowsSOEllwood City, PA/Riverside
Kevin Veselik6-2XC/MidSRClarendon Hills, IL/Benet Academy
Trevor WaliszewskiXC/MidFRLarkspur, CO
Jake Walker5-7XC/DistanceJREllwood City, PA/Lincoln
Kary YerglerXC/MidSOCoto de Caza, CA
Women
NameHt.EventsClassHometown/High School
Sarah Anderson5-7XC/MidFRBloomington, MN
Rudy Atang5-7ThrowsSOHouston, TX/St. Pius X
Becca Bauman5-8XC/MidSRGrand Rapids, MI/Central Catholic
Sasha Blanchard5-6SprintsFRAgoura, Calif./La Reina
Gena Bleyer5-7XC/MidFRChesterfield, MO
Grace Brier5-2XC/MidFRClarks Summit, PA
Maddie Buttinger5-10Multi-EventsFRWaterloo, Ontario/Resurrection C.S.S.
Theresa Cattuna5-4XC/DistanceSOCherry Hill, N.J./Cherry Hill East
Cora Dayon5-8SprintsSOTrenton, N.J./Trenton Central
Lauren Edger5-6SprintsSOPhiladelphia, PA
Jaclyn Espinoza5-9ThrowsJRKeizer, OR/Regis
Lindsey Ferguson5-6XC/DistanceJRGreenfield Center, NY/Saratoga Springs
Elizabeth FloodXC/MidFRBrownsburg, IN
Natalie Geiger5-10SprintsFRStouffville, Ontario/Stouffville District Secondary
Alyissa Hasan5-9Multi-EventsSRWilliamsville, NY/Williamsville South
Abby Higgins5-10XC/DistanceSONaperville, Ill./Benet Academy
Molly Hirt5-6XC/DistanceFRBloomington, Ind./Bloomington North
Kari Johnson5-5XC/MidFRCentral Lake, MI
Natalie Johnson5-9Middle Distance/ SprintsSOEnglewod, Ariz./Xavier College Prep
Elise Knutzen5-8ThrowsJRSeattle, WA/Nathan Hale
Kelly Langhans5-10SprintsSOBaden, PA/North Allegheny
RikkiLynn London5-9JumpsJRLakeside, AZ/Blue Ridge
Elizabeth McMahon5-9XC/MidSOSyracuse, NY/West Genesee
Jaime Minor5-10JumpsJRTucson, AZ/Canyon del Oro
Elizabeth Myers5-8SprintsJRKalispell, MT/Flathead
Alissa OttXC/MidFRRedford, MI
Adrienne Pastula5-6XC/MidSOHillsdale, MI/Hillsdale
Ann Polcari5-4JumpsFRRidgewood, NJ
Heidi Rocha5-2XC/DistanceSRPalmdale, CA/Paraclete H.S.
Kathryn Ryan5-8XC/MidFRWestern Springs, IL
Analisa Sandoval5-4XC/MidJRLos Alamos, NM/Los Alamos
Mary Saxer5-6JumpsSRLancaster, NY/Central
Allison Schroeder5-8SprintsFROttawa, OH/Ottawa-Glandorf H.S.
Joanna Schultz6-0SprintsJRHolmen, WI/Holmen
Morgan Schulz5-5XC/MidSRCentennial, CO/Aurora Smoky Hill
Stephanie Socias5-4DistanceFRTampa, Fla./Academy of the Holy Names
Jessica Sullivan5-3JumpsSONorwich, CT/Norwich
Molly Sullivan5-8XC/DistanceJRElmhurst, IL/York Community
Susanna Sullivan5-5XC/DistanceFRFalls Church, Va/George Mason H.S.
Beth Tacl5-6XC/DistanceJRSt. Cloud, MN/Cathedral
Dominique Taylor5-3XC/MidJRGary, IN/West Side
Tiffany Tibbot5-10SprintsFRSammamish, WA/Skyline H.S.
Marissa Treece5-4XC/DistanceSOMaple City, Mich./Glen Lake
Rachel Velarde5-1XC/DistanceFRAlbuquerque, N.M./Eldorado
Kali Watkins5-4Sprints/ HurdlesSONewport News, Va./Menchville
Erica Watson5-7XC/MidSONoblesville, Ind./Noblesville
Emily Wauford5-8XC/DistanceSRMidlothian, VA/Maggie Walker
Anna Weber6-0ThrowsSRIndianapolis, IN/Roncalli
Samantha Williams5-5SprintsJRLos Altos, CA/St. Francis
Nicole Yergler5-8SprintsSRCoto de Caza, CA/Santa Margarita Catholic

Coaches

Joe Piane - Head Coach
Tim Connelly - Assistant Coach - Women's Distance
Jim Garnham - Assistant Coach - Field Events
Amy Henry - Sprints
John Millar - Associate Head Coach - Sprints
Adam Beltran - Assistant Coach - Throws

Event Calendar

Delta

May 26
TBA
NCAA East Regional
Jacksonville, Fla.
May 27
NTS
NCAA East Regional
Jacksonville, Fla.
RECAP
May 28
NTS
NCAA East Regional
Jacksonville, Fla.
RECAP
June 8
TBA
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore.
June 9
TBA
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore.
June 10
TBA
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore.
June 11
TBA
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore.

Shop Now

Medifast

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Photo Galleries

Canon

St. Joseph Health System Medifast Delta Canon Visit South Bend Mishawaka