Track & Field

@ndxctf
Strong Performances Highlight Stanford Invitational

George Atkinson III finished sixth in the 100m finals at the Stanford Invitational.

April 7, 2012

MEET RESULTS

PALO ALTO, Calif. - Several strong performances highlighted the Stanford Invitational for the Notre Dame track and field squads on Easter weekend in Palo Alto, Calif.

Emily Morris won the collegiate shot put and the men's 4x400 team each won gold to give the Irish two victories among a multitude of top-three finishes at the two-day meet.

The Irish return to action next weekend when they head to Louisville, Ky., for the Louisville Border Battle hosted by the University of Louisville.   

DAY ONE

Emily Morris claimed the lone Irish victory on day one, winning the collegiate edition of the shot put with a toss of 14.71m (48-03.25 ft). Her throw would have been good enough for ninth in the invitational shot put that was also held on day one. Madeline Casanova finished seventh in the collegiate shot put with a throw of 12.67m (41-07.00 ft).

Maddie Buttinger finished third in the long jump with a personal-best leap of 1.76m (5-09.25 ft). 

George Atkinson III won his 100m prelim in 10.61, before taking sixth in the finals in 10.69.

Three Irish sprinters finished in the top two in their respective heats in the 400m dash. Chris Giesting (46.32) and Patrick Feeney (47.36) placed one and two in heat one, while Brendan Dougherty took second in heat two in 47.98.

Jeremy Rae finished second in his heat and sixth overall in the 1,500m run with a time of 3:41.34. Senior Johnathan Shawel took second in his heat in the 1,500m run with a time of 3:45.86.

Logan Renwick took second in the long jump with a leap of 7.04m (23-01.25 ft).

A pair of Irish performed well in the discus as Dominick Padovano finished first in his flight and second overall with a toss of 49.24m (161-06 ft). Anthony Thomas took fifth in his heat and sixth overall with a hurl of 48.38m (158-09 ft).

Michelle Brown (54.07) and Natalie Geiger (55.58) placed second and sixth, respectively, in heat one of the 400m dash. Brown claimed second overall, while Geiger was seventh.

Rebecca Tracy (4:19.39) took seventh in section one of the 1,500m run, while Kelly Curran (4:22.74) placed seventh in section two and Emily Frydrych (4:27.85) finished third in section four.

Alexa Aragon crossed the line in third place in section heat of the 3,000m steeplechase after turning in a time of 10:25.82.

Two Notre Dame distance runners finished in the top seven of section two of the 10,000m run as Rachel Velarde (33:53.83) and Gabby Gonzales (33:56.86) finished fifth and seventh, respectively.

Nevada Sorenson qualified seventh for the finals in the 100m hurdles with a time of 13.69. Jade Barber (14.03) and Buttinger (14.93) finished third and fifth in their respective heats, but failed to qualify for the finals.

Kaila Barber (58.84) and Megan Yanik (60.20) took second and third in the 400m hurdles.

Kelly Burke led the way for the Irish in the pole vault, tying for third with a vault of 3.75m (12-03.50 ft). Teammate Annie Polcari tied for sixth with a vault of 3.60m (11-09.75 ft).

Amanda Chamblee placed third in the javelin with a throw of 41.05m (134-08 ft).

DAY TWO

The Notre Dame men's 4x400m relay team took the title, winning by .26 seconds over Minnesota, finishing in 3:08.82.

Kevin Schipper continued his impressive outdoor season, collecting a second-place finish in an elite pole vault field. The Leo, Ind., product tied for second with a vault of 5.35m (17-06.50 ft).

Casanova opened day two with a fourth-place showing in the hammer throw with a toss of 50.14m (164-06 ft).

The Notre Dame women's 4x100m relay team took third in 45.78.

Tracy finished eighth in the 800m run with a time of 2:06.70. She finished third in her heat. Elsewhere Kelly Curran placed first in her heat (2:09.70) and Frydrych placed third in her heat (2:10.91).

In the men's 800m, Randall Babb placed fourth in section three (1:52.88), Mitchell Lorenz took third in section four (1:52.05) and Jack Favorite took third in section six (1:53.28).

Aijah Urssery finished fourth in her heat in the 200m dash (25.02).

George Atkinson III placed third in section two of the 200m dash (21.53).

Sorenson finished fourth in the 100m hurdles (13.64) after qualifying seventh in the prelims.  

Casanova took second in the collegiate discus with a toss of 43.45m (142-07 ft). Vivien Devaney followed right behind in third place with a throw of 43.39m (142-04 ft).

Fresh off his second-place finish in the long jump on Friday, Renwick recorded another second-place finish in the triple jump with a leap of 15.04m (49-04.25 ft).

Burke took fourth in the collegiate triple jump with a leap of 11.85m (38-10.50 ft).

The women's 4x400m relay team took third with a time of 3:40.11.

--ND--


 

 

Event Calendar

Delta

December 2
12 wins
Blue & Gold Invitational
Notre Dame, Ind.
RECAP

Blue & Gold Invitational Meet Information
Blue & Gold Invitational Schedule
January 14
11:00 AM
Illini Classic
Champaign, Ill. (University of Illinois-Armory)
January 21
11:00 AM
Notre Dame Invitational
Notre Dame, Ind.

Notre Dame Invitational Meet Information
Notre Dame Invitational Schedule
January 28
10:00 AM
Big Ten/Power 5 Clash
Iowa City, Iowa (University of Iowa-Recreation Bldg.)
February 3
10:00 AM
Meyo Invitational
Notre Dame, Ind.

Meyo Invitational Meet Information
Meyo Invitational Schedule
February 4
10:00 AM
Meyo Invitational
Notre Dame, Ind.
February 10
12:00 PM
Spire D-I Invitational
Geneva, Ohio (Spire Institute)
February 10
12:00 PM
Tiger Paw Invitational
Clemson, S.C. (Clemson University-Indoor Track & Field Complex)
February 10
12:00 PM
Iowa State Classic
Ames, Iowa (Iowa State University-Lied Recreation Center)
February 11
12:00 PM
Iowa State Classic
Ames, Iowa (Iowa State University-Lied Recreation Center)
February 11
12:00 PM
Tiger Paw Invitational
Clemson, S.C. (Clemson University-Indoor Track & Field Complex)
February 11
12:00 PM
Spire D-I Invitational
Geneva, Ohio (Spire Institute)
February 18
10:00 AM
Alex Wilson Invitational
Notre Dame, Ind.
February 23
11:00 AM
ACC Indoor Championships
Notre Dame, Ind.
February 24
11:00 AM
ACC Indoor Championships
Notre Dame, Ind.
February 25
11:00 AM
ACC Indoor Championships
Notre Dame, Ind.
March 10
5:00 PM
NCAA Indoor Championships
College Station, Texas (Texas A&M-Gilliam Indoor Stadium)
March 11
5:00 PM
NCAA Indoor Championships
College Station, Texas (Texas A&M-Gilliam Indoor Stadium)
March 18
11:00 AM
Yellow Jacket Invitational
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
March 24
12:00 PM
Raleigh Relays
Raleigh, N.C. (NC State-Paul Derr Track)
March 25
12:00 PM
Raleigh Relays
Raleigh, N.C. (NC State-Paul Derr Track)
March 30
10:00 AM
Texas Relays
Austin, Texas (University of Texas-Mike Meyers Stadium)
March 31
10:00 AM
Texas Relays
Austin, Texas (University of Texas-Mike Meyers Stadium)
March 31
10:00 AM
Stanford Invitational
Palo Alto, Calif. (Stanford University-Cobb Track)
April 1
10:00 AM
Stanford Invitational
Palo Alto, Calif. (Stanford University-Cobb Track)
April 1
10:00 AM
Texas Relays
Austin, Texas (University of Texas-Mike Meyers Stadium)
April 7
11:00 AM
Sun Angel Track Classic
Tempe, Ariz. (Arizona State University-Sun Angel Track)
April 8
11:00 AM
Sun Angel Track Classic
Tempe, Ariz. (Arizona State University-Sun Angel Track)
April 15
12:00 PM
ACC/Big Ten Challenge
Louisville, Ky. (University of Louisville-Cardinal Park)
April 21
10:00 AM
Virginia Challenge
Charlottesville, Va. (University of Virginia-Lannigan Field)
April 22
10:00 AM
Virginia Challenge
Charlottesville, Va. (University of Virginia-Lannigan Field)
April 22
11:00 AM
Michael Johnson Invitational
Waco, Texas (Baylor University-Clyde Hart T&F Stadium)
April 27
1:00 PM
Penn Relays
Philadelphia, Pa. (University of Penn-Ben Franklin Field)
April 28
12:00 PM
Gina Relays
Hillsdale, Mich. (Hillsdale College-Ken Herrick Track)
April 28
1:00 PM
Penn Relays
Philadelphia, Pa. (University of Penn-Ben Franklin Field)
April 29
12:00 PM
Gina Relays
Hillsdale, Mich. (Hillsdale College-Ken Herrick Track)
April 29
1:00 PM
Penn Relays
Philadelphia, Pa. (University of Penn-Ben Franklin Field)
May 6
3:00 PM
Billy Hayes Invitational
Bloomington, Ind. (Indiana University-Haugh Track Complex)
May 12
6:00 PM
ACC Outdoor Championships
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
May 13
6:00 PM
ACC Outdoor Championships
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
May 14
6:00 PM
ACC Outdoor Championships
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
May 25
3:00 PM
NCAA East Regional
Lexington, Ky. (University of Kentucky-UK Track)
May 26
3:00 PM
NCAA East Regional
Lexington, Ky. (University of Kentucky-UK Track)
May 27
3:00 PM
NCAA East Regional
Lexington, Ky. (University of Kentucky-UK Track)
June 7
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)
June 8
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)
June 9
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)
June 10
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)

Shop Now

Nissan

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Photo Galleries

Canon

St. Joseph Health System Nissan Delta Canon Visit South Bend Mishawaka Vivid Seats