Track & Field

@ndxctf
Irish Conclude Regular Season With 15 Top-Five Finishes At The Gina And Drake Relays

Junior Patrick Feeney

April 27, 2013

Hillsdale Relays Final Results Get Acrobat Reader

Drake Relays Final Results (Flotrack)

DES MOINES, Iowa - The University of Notre Dame men's and women's track and field teams wrapped up its final regular season schedule with two first-place finishes, five second-place finishes and 15 top-five finishes this weekend at the 104th annual Drake Relays (April 25-27) and the 47th annual Hillsdale College Gina Relays (April 26-27).

The Irish were led by Dominick Padovano (discus) and the women's 4x800m relay team who each achieved event victories.

Anthony Thomas (hammer), Christopher Quinn (1,500m), Amanda Chamblee (javelin), Michelle Rotondo (400m) and the women's 4x400m team each claimed second-place finishes.

The 4x800m team consisting of Kelly Curran, Alexa Aragon, Danielle Aragon and Rebecca Tracy reclaimed the top time in the BIG EAST (8:33.65), overtaking the current leader Villanova (8:40.50).

The 4x400m team composed of Megan Yanik, Amber Lalla, Margaret Bamgbose and Michelle Brown increase their time on the BIG EAST performance list by two-tenths of a second, extending their lead over second-place Rutgers by 1.38 seconds.

Notre Dame will compete next at the BIG EAST Championship (May 3-5) in Piscataway, N.J., on the campus of Rutgers University.

Event Winners:

4x800m: Kelly Curran, Alexa Aragon, Danielle Aragon and Rebecca Tracy (8:33.65)

Discus: Dominick Padovano (48.96m)

Second-place Finishers:

Hammer: Anthony Thomas (55.05m)

1,500m: Christopher Quinn (3:55.83)

Javelin: Amanda Chamblee (37.99m)

400m: Michelle Rotondo (1:01.30)

4x400m: Megan Yanik, Amber Lalla, Margaret Bamgbose and Michelle Brown (3:34.39)

Gina Relays Results (Top-15)

Men:

Hammer: Anthony Thomas placed second in the event with a hurl of 55.05m. Nicholas Hauser finished 11th throwing a distance of 44.05m.

High Jump: Dean Odegard finished 13th clearing a height of 1.75m.

110mH:  Dean Odegard (17.13) placed 12th.

5,000m: Patrick Lesiewicz crossed the line at 14:28.42 to place 12th.

Javelin: Peter Kristiansen finished third with a hurl of 51.65m. Nicholas Hauser placed 9th (40.99m).

Discus: Dominick Padovano won the event with a hurl of 48.96m. Anthony Thomas finished third (47.25m).

Pole Vault: David Schipper (eighth) cleared a height of 4.71m and Patrick Krach (15th) was successful at 4.56m.

1,500m: Christopher Quinn was the runner-up with a time of 3:55.83. Walter Schafer (15th) stopped the clock at 4:01.92.

110mH: Bryce Wood (14.80) placed fifth followed by Adam Saintz (15.51-ninth) Ted Glasnow (15.70-11th) and Tom Gay (16.26-13th).

100m: Ted Glasnow finished 12th (11.42). 800m: Kevin Byrne (12th) crossed the line at 1:53.33.

400m:  Ben Harvel (56.02) placed eighth. 

Women:

Shot Put: Emily Kujawski threw for a distance of 12.49m (sixth) and Lena Madison achieved a distance of 12.42m (seventh).

Hammer: Lena Madison picked up a 10th place finish (48.17m) and Emily Kujawski followed close in 11th place (48.14m).

1,500m: McKinzie Schulz placed eighth (4:30.28) and Emily Frydrych finished 11th (4:91.90). Kelsey Amarosa (4:41.83) placed fifth in the open section and Megan Kilbride (4:52.42) crossed the line in 11th place.

5,000m: Meg Ryan achieved an 11th place finish, stopping the clock at 16:56.80.

Discus: Madeline Casanova (46.71m) finished third and Lena Madison (39.90m) placed 15th. 

Javelin: Amanda Chamblee (37.99m) was the event runner-up.

800m: Angela Ryck crossed the line at 2:14.10 (eighth) followed by Kaileen Healy (2:14.28-ninth).

400m: Michelle Rotondo (1:01.30) was the event runner-up. Mikaila Chamblee (1:02.76) placed sixth.

Drake Relays Results (Top-15)

Men:

4x400m: Brendan Dougherty, Chris Giesting, Jarrod Buchanon and Patrick Feeney finished second in their heat and fifth overall with a time of 3:09.14 in the prelims. The foursome finished third in the finals stopping the clock at 3:05.87.

Women:

4x400m: Megan Yanik, Amber Lalla, Margaret Bamgbose and Michelle Brown were the top team in the prelims with a time of 3:36.77. The foursome placed second in the finals with a time of 3:34.39.

4x800m: Kelly Curran, Alexa Aragon, Danielle Aragon and Rebecca Tracy won the event in a time of 8:33.65 surpassing second-place finisher Illinois (8:37.02).

100m: Aijah Urssery placed fourth (11.74).

1,500m: Danielle Aragon finished fourth (4:18.79) and Alexa Aragon placed sixth (4:19.56).

--ND--


 

 

Event Calendar

Delta

December 2
12 wins
Blue & Gold Invitational
Notre Dame, Ind.
RECAP

Blue & Gold Invitational Meet Information
Blue & Gold Invitational Schedule
January 14
11:00 AM
Illini Classic
Champaign, Ill. (University of Illinois-Armory)
January 21
11:00 AM
Notre Dame Invitational
Notre Dame, Ind.

Notre Dame Invitational Meet Information
Notre Dame Invitational Schedule
January 28
10:00 AM
Big Ten/Power 5 Clash
Iowa City, Iowa (University of Iowa-Recreation Bldg.)
February 3
10:00 AM
Meyo Invitational
Notre Dame, Ind.

Meyo Invitational Meet Information
Meyo Invitational Schedule
February 4
10:00 AM
Meyo Invitational
Notre Dame, Ind.
February 10
12:00 PM
Spire D-I Invitational
Geneva, Ohio (Spire Institute)
February 10
12:00 PM
Tiger Paw Invitational
Clemson, S.C. (Clemson University-Indoor Track & Field Complex)
February 10
12:00 PM
Iowa State Classic
Ames, Iowa (Iowa State University-Lied Recreation Center)
February 11
12:00 PM
Iowa State Classic
Ames, Iowa (Iowa State University-Lied Recreation Center)
February 11
12:00 PM
Tiger Paw Invitational
Clemson, S.C. (Clemson University-Indoor Track & Field Complex)
February 11
12:00 PM
Spire D-I Invitational
Geneva, Ohio (Spire Institute)
February 18
10:00 AM
Alex Wilson Invitational
Notre Dame, Ind.
February 23
11:00 AM
ACC Indoor Championships
Notre Dame, Ind.
February 24
11:00 AM
ACC Indoor Championships
Notre Dame, Ind.
February 25
11:00 AM
ACC Indoor Championships
Notre Dame, Ind.
March 10
5:00 PM
NCAA Indoor Championships
College Station, Texas (Texas A&M-Gilliam Indoor Stadium)
March 11
5:00 PM
NCAA Indoor Championships
College Station, Texas (Texas A&M-Gilliam Indoor Stadium)
March 18
11:00 AM
Yellow Jacket Invitational
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
March 24
12:00 PM
Raleigh Relays
Raleigh, N.C. (NC State-Paul Derr Track)
March 25
12:00 PM
Raleigh Relays
Raleigh, N.C. (NC State-Paul Derr Track)
March 30
10:00 AM
Texas Relays
Austin, Texas (University of Texas-Mike Meyers Stadium)
March 31
10:00 AM
Texas Relays
Austin, Texas (University of Texas-Mike Meyers Stadium)
March 31
10:00 AM
Stanford Invitational
Palo Alto, Calif. (Stanford University-Cobb Track)
April 1
10:00 AM
Stanford Invitational
Palo Alto, Calif. (Stanford University-Cobb Track)
April 1
10:00 AM
Texas Relays
Austin, Texas (University of Texas-Mike Meyers Stadium)
April 7
11:00 AM
Sun Angel Track Classic
Tempe, Ariz. (Arizona State University-Sun Angel Track)
April 8
11:00 AM
Sun Angel Track Classic
Tempe, Ariz. (Arizona State University-Sun Angel Track)
April 15
12:00 PM
ACC/Big Ten Challenge
Louisville, Ky. (University of Louisville-Cardinal Park)
April 21
10:00 AM
Virginia Challenge
Charlottesville, Va. (University of Virginia-Lannigan Field)
April 22
10:00 AM
Virginia Challenge
Charlottesville, Va. (University of Virginia-Lannigan Field)
April 22
11:00 AM
Michael Johnson Invitational
Waco, Texas (Baylor University-Clyde Hart T&F Stadium)
April 27
1:00 PM
Penn Relays
Philadelphia, Pa. (University of Penn-Ben Franklin Field)
April 28
12:00 PM
Gina Relays
Hillsdale, Mich. (Hillsdale College-Ken Herrick Track)
April 28
1:00 PM
Penn Relays
Philadelphia, Pa. (University of Penn-Ben Franklin Field)
April 29
12:00 PM
Gina Relays
Hillsdale, Mich. (Hillsdale College-Ken Herrick Track)
April 29
1:00 PM
Penn Relays
Philadelphia, Pa. (University of Penn-Ben Franklin Field)
May 6
3:00 PM
Billy Hayes Invitational
Bloomington, Ind. (Indiana University-Haugh Track Complex)
May 12
6:00 PM
ACC Outdoor Championships
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
May 13
6:00 PM
ACC Outdoor Championships
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
May 14
6:00 PM
ACC Outdoor Championships
Atlanta, Ga. (Georgia Tech-George C. Griffin Track)
May 25
3:00 PM
NCAA East Regional
Lexington, Ky. (University of Kentucky-UK Track)
May 26
3:00 PM
NCAA East Regional
Lexington, Ky. (University of Kentucky-UK Track)
May 27
3:00 PM
NCAA East Regional
Lexington, Ky. (University of Kentucky-UK Track)
June 7
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)
June 8
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)
June 9
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)
June 10
1:00 PM
NCAA Outdoor Championships
Eugene, Ore. (University of Oregon-Hayward Field)

Shop Now

Nissan

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Photo Galleries

Canon

St. Joseph Health System Nissan Delta Canon Visit South Bend Mishawaka Vivid Seats