@ndxctf
Junior Jessica Rydberg is seeded ninth in the 10,000m run at the NCAA East Preliminary Round.
 
Junior Jessica Rydberg is seeded ninth in the 10,000m run at the NCAA East Preliminary Round.

May 23, 2012

CHAMPIONSHIP CENTRAL

LIVE STATS

WEBCAST

SCHEDULE OF EVENTS

HEAT SHEETS – MEN

HEAT SHEETS - WOMEN

NCAA NATIONALS STRUCTURE

NOTRE DAME, Ind. –
The Notre Dame track and field squads head to Jacksonville, Fla., and University of North Florida’s Hodges Stadium this weekend for the NCAA East Preliminary Round. The competition runs from Thursday through Sunday.

Fifteen women are set to compete in 12 events, while 14 men are participating in 10 events.

During the indoor season the men’s distance medley relay team (Johnathan Shawel, Chris Giesting, Randall Babb and Jeremy Rae), pole vaulter Kevin Schipper and pentathlete Maddie Buttinger all advanced to the NCAA Indoor Championships, with each earning All-America honors. The DMR team won the national championship.

Last year Buttinger (Heptathlon), Rae (1,500m), Shawel (1,500m) and Jack Howard (800m) all advanced to the NCAA Outdoor Championships. 


 

 

For an individual to qualify for nationals, they would have to be near the top of their heat or one of the next fastest times. Twelve total competitors from each event will advance to the NCAA Outdoor Championships, which are scheduled for June 6-9, 2012 in Des Moines, Iowa.  

Fans can follow the meet via live results or a webcast, with links to both found at the top of the preview story on UND.com.

WOMEN'S EAST PRELIMINARY ROUND QUALIFIERS

Aijah Urssery - 100m (28th/48 - 11.55)

Aijah Urssery - 200m (45th/48 - 23.90)
Rebecca Tracy - 1,500m (20th/48 - 4:19.39)
Alexa Aragon - 1,500m (24th/48 - 4:20.18)
Kelly Curran - 1,500m (34th/48 - 4:22.64)
McKinzie Schulz - 3,000m Steeplechase (38th/48 - 10:28.56)

Jessica Rydberg - 10,000m (9th/48 - 33:47.07)
Rachel Velarde - 10,000m (12th/48 - 33:53.83)
Gabby Gonzales - 10,000m (15th/48 - 33:56.86)
Jade Barber - 100m Hurdles (14th/48 - 13.34)
Kaila Barber - 400m Hurdles (15th/48 - 58.46)
Megan Yanik - 400m Hurdles (15th/48 - 59.15)

4x100m Relay (14th/24 - 45.17) - K. Barber, J. Barber, Michelle Brown, A. Urssery

4x400m Relay (17th/24 - 3:37.79) - J. Barber, M. Brown, M. Yanik, K. Barber
Maddie Buttinger - High Jump (31st/48 - 1.76m)
Kelly Burke - Pole Vault (47th/48 - 3.85m)
Emily Morris - Shot Put (48th/48 - 14.71m)

MEN'S EAST PRELIMINARY ROUND QUALIFIERS
George Atkinson III - 100m (27th/48 - 10.36)
Josh Atkinson - 100m (35th/48 - 10.39)
Chris Giesting - 400m (14th/48 - 46.03)
Patrick Feeney - 400m (24th/48 - 46.57)
Jeremy Rae - 1,500m (5th/48 - 3:40.93)
Johnathan Shawel - 1,500m (40th/48 - 3:45.65)
Jordan Carlson - 3,000m Steeplechase (35th/48 - 9:00.57)
Martin Grady - 10,000m (14th/48 - 29:21.87)

4x400m Relay (11th/24 - 3:07.51) - Brendan Dougherty, P. Feeney, Mitchell Lorenz, C. Giesting
Kevin Schipper - Pole Vault (7th/48 - 5.40m)
Andrew Brock - Shot Put (37th/48 - 17.33m)
Anthony Thomas - Discus (33rd/48 - 53.00m)
Andrew Hills - Hammer Throw (47th/48 - 58.05m)

--ND--

Irish Head To Jacksonville For NCAA East Prelims

Shop Now

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Event Calendar

There are no upcoming events.

Photo Galleries

St. Joseph Health System Medifast Delta Canon Visit South Bend Mishawaka