Men's Swimming

@NDMensswimdive


Recap

Licensed to Valparaiso University  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/5/2011 01:29 PM
                   Notre Dame - St Marys @ Valpo - 11/5/2011                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University-IN  'A'                     4:20.37    4:17.63  
     1) Knop, Lauren N 18               2) Jarrett, Natalie E 21          
     3) Bencur, Brittany R 20           4) Taubert, Ali R 19              
       30.51  1:03.48    31.34  1:07.73    29.98  1:07.03    27.71    59.39
  2 Saint Mary's College-IN  'A'                      4:04.69    4:24.77  
     1) Nolan, Anna 18                  2) Dalrymple, Audrey 21           
     3) Spittler, Genevieve 20          4) Gerbeth, Kristyn 21            
       31.66  1:05.93    33.67  1:11.34    30.94  1:08.57    15.79    58.93
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Notre Dame-IN  'A'                       NT    3:34.83  
     1) Rahill, Kevin                   2) Choi, Josh                     
     3) Donovan, Jack                   4) Johnson, Chris                 
       25.83    53.38    27.10    58.61    24.73    54.31    22.07    48.53
  2 University of Notre Dame-IN  'C'                       NT    3:39.18  
     1) Whitcomb, Johnathan             2) Sherman, Marshall              
     3) Mullins, Wesley                 4) Williamson, John               
       25.84    53.76    28.24  1:02.18    25.11    54.33    22.89    48.91
  3 University of Notre Dame-IN  'B'                       NT   x3:41.51  
     1) Sullivan, Patrick               2) Gauger, Tylor                  
     3) Evans, Conor                    4) DeBlasio, Matt                 
       26.65    55.10 29.83999  1:02.86    24.27    53.44    23.72    50.11
  4 Valparaiso University-IN  'A'                     3:46.76    3:43.12  
     1) Hunter, Austin J 21             2) Trimpe, Trevor E 21            
     3) Wegehaupt, Tate J 19            4) Braun, Kyle E 18               
       26.86    56.65    28.94  1:03.49    24.49    54.25    22.65    48.73
  5 Valparaiso University-IN  'B'                          NT    4:01.31  
     1) King, Matt S 18                 2) Sandness, Patrick S 18         
     3) Aguilar, Guillermo 22           4) Mathe, William R 18            
       27.87    57.81    32.71  1:11.15    26.26                           
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segatto, Flavia           18 Valparaiso-IN       10:49.07   11:06.64  
      30.20   32.90   33.41   33.85   33.56   33.43   33.34   34.04
      33.61   33.57   33.74   33.46   33.82   34.10   33.32   33.51
      33.59   33.41   33.55   32.23                                
  2 Caruthers, Alex L         18 Valparaiso-IN             NT   11:36.97  
      31.47   34.18   34.48   34.79   34.53   34.77   34.76   35.00
      34.55   34.56   35.45   35.03   35.72   35.31   35.12   36.15
      35.18   36.00   35.90   34.02                                
  3 Palmer, Liz               20 SMC-IN              11:33.50   11:39.30  
      30.46   33.31   34.15   34.90   35.18   35.45   35.61   35.59
      35.73   36.07   35.52   35.15   35.65   36.08   36.04   36.16
      35.10   35.28   34.72   33.15                                
  4 Price, Megan              21 SMC-IN              11:36.58   12:11.66  
      32.17   35.61   36.30   36.62   37.05   37.02   37.32   37.09
      36.74   36.79   36.99   37.18   36.89   37.42   37.02   36.70
      37.01   36.77   37.02   35.95                                
  5 Mariani, Megan L          18 Valparaiso-IN       12:53.37   12:46.34  
      33.62   36.76   38.08   38.27   38.72   39.00   38.95   39.09
      38.88   38.79   39.20   38.37   38.74   38.96   38.61   38.77
      39.21   39.17   37.99   37.16                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Wesley              NTD-IN                    NT   10:00.12  
      27.32   30.13   30.41   30.95   30.59   30.26   30.42   30.29
      30.03   30.17   29.96   29.64   29.98   30.20   29.90   30.25
      29.98   30.19   29.86   29.59                                
  2 Murphy, Patrick              NTD-IN                    NT   10:02.85  
      27.57   29.58   30.05   30.29   30.39   30.24   30.41   30.61
      30.72   30.42   30.36   30.34   30.24   30.37   30.45   30.38
      30.50   30.21   30.20   29.52                                
  3 Fedde, Kevin C            20 Valparaiso-IN             NT   11:00.41  
      27.84   30.34   31.35   31.97   32.81   33.31   33.08   33.59
      33.95   33.76   33.80   34.67   34.43   34.46   34.70   34.07
      33.91   34.33   31.16   32.88                                
  4 Booth, Steven K           20 Valparaiso-IN       12:15.94   11:04.11  
      28.67   31.14   32.13   32.37   33.05   33.21   33.36   33.64
      33.78   34.24   34.17   33.99   33.54   34.08   33.93   34.30
      33.25   33.69   33.82   33.75                                
  5 Christenson, Zach Z       19 Valparaiso-IN             NT   11:37.50  
      30.66   34.35   34.75   34.90   34.80   34.97   34.64   34.73
      35.10   35.28   35.54   35.44   35.41   35.60   35.71   35.08
      35.23   35.04   35.38   34.89                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bretl, Andrea E           19 Valparaiso-IN        2:06.28    2:05.61  
      29.57   31.88   32.21   31.95                                
  2 Donovan, Katie M          21 SMC-IN                    NT    2:05.73  
      29.48   31.99   32.64   31.62                                
  3 Cannon, Makenna A         18 Valparaiso-IN             NT    2:09.82  
      29.70   32.62   33.93   33.57                                
  4 Thompson, Sarah           19 SMC-IN               2:09.52    2:16.00  
      30.94   34.14   35.44   35.48                                
  5 Peters, Katrina E         19 Valparaiso-IN        2:20.63    2:18.31  
      31.40   34.76   36.18   35.97                                
  6 Rosenbaum, Chanler           SMC-IN                    NT    2:31.62  
      31.90   37.90   40.89   40.93                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, John             NTD-IN                    NT    1:45.87  
      25.29   26.72   26.63   27.23                                
  2 Whitcomb, Johnathan          NTD-IN                    NT    1:50.60  
      25.58   28.07   28.49   28.46                                
  3 Braun, Kyle E             18 Valparaiso-IN             NT    1:53.34  
      25.63   27.44   29.54   30.73                                
  4 Patrick, Thomas K         21 Valparaiso-IN        2:01.84    1:58.61  
      27.24   30.28   30.79   30.30                                
  5 Mathe, William R          18 Valparaiso-IN        2:01.54    2:06.89  
      27.28   31.35   34.24   34.02                                
 -- Overholt, Kevin              NTD-IN                    NT   X1:43.10  
      23.84   26.56   26.41   26.29                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knop, Lauren N            18 Valparaiso-IN             NT      26.42  
  2 Nolan, Anna               18 SMC-IN                 26.44      26.75  
  3 Bencur, Brittany R        20 Valparaiso-IN          27.66      27.46  
  4 Thompson, Sarah           19 SMC-IN                 26.80      28.11  
  5 Michalowski, Nicole R     18 Valparaiso-IN          28.84      28.81  
  6 Rosenbaum, Chanler           SMC-IN                    NT      30.12  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deghi, Russell W          21 Valparaiso-IN             NT      23.42  
  2 May, Philip D             18 Valparaiso-IN             NT      24.77  
  3 Parker, Steven R          18 Valparaiso-IN             NT      27.13  
 -- Johnson, Chris               NTD-IN                    NT     X21.46  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarrett, Natalie E        21 Valparaiso-IN        2:16.28    2:16.23  
      29.64   35.03   38.69   32.87                                
  2 Dalrymple, Audrey         21 SMC-IN               2:12.23    2:20.45  
      30.55   37.59   40.86   31.45                                
  3 Taubert, Ali R            19 Valparaiso-IN             NT    2:24.36  
      32.02   35.83   42.40   34.11                                
  4 Barnes, Justine A         21 Valparaiso-IN             NT    2:29.44  
      31.29   39.66   44.55   33.94                                
  5 Divine, Julianne          19 SMC-IN               2:40.94    2:39.65  
      33.80   43.59   44.76   37.50                                
  6 Kane, Alex                19 SMC-IN                    NT    3:02.50  
      40.10   50.75   49.98   41.67                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Choi, Josh                   NTD-IN                    NT    1:58.07  
      25.42   31.23   32.49   28.93                                
  2 Sullivan, Patrick            NTD-IN                    NT    2:00.45  
      26.07   30.56   34.37   29.45                                
  3 Sherman, Marshall            NTD-IN                    NT    2:03.98  
      26.89   30.80   36.04   30.25                                
  4 Trimpe, Trevor E          21 Valparaiso-IN        2:09.24    2:09.52  
      27.28   33.68   37.44   31.12                                
  5 Sandness, Patrick S       18 Valparaiso-IN             NT    2:17.75  
      29.28   35.81   39.48   33.18                                
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Justine A         21 Valparaiso-IN             NT    1:03.89  
      30.94   32.95                                                
  2 Gerbeth, Kristyn          21 SMC-IN               1:04.99    1:06.40  
      30.53   35.87                                                
  3 Spittler, Genevieve       20 SMC-IN               1:05.14    1:10.04  
      32.45   37.59                                                
  4 Cannon, Makenna A         18 Valparaiso-IN             NT    1:10.83  
      33.33   37.50                                                
  5 Mariani, Megan L          18 Valparaiso-IN             NT    1:22.13  
      36.96   45.17                                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeBlasio, Matt               NTD-IN                    NT    1:58.99  
      26.74   30.58   31.06   30.61                                
  2 Evans, Conor                 NTD-IN                    NT    1:59.16  
      26.54   30.43   31.19   31.00                                
  3 Donovan, Jack                NTD-IN                    NT    2:02.77  
      27.50   31.29   32.57   31.41                                
  4 Aguilar, Guillermo        22 Valparaiso-IN        2:07.69    2:06.85  
      27.55   31.69   32.52   35.09                                
  5 Patrick, Thomas K         21 Valparaiso-IN             NT    2:14.32  
      29.89   34.14   36.15   34.14                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knop, Lauren N            18 Valparaiso-IN             NT      56.99  
      27.38   29.61                                                
  2 Bretl, Andrea E           19 Valparaiso-IN             NT      59.45  
      29.03   30.42                                                
  3 Donovan, Katie M          21 SMC-IN                    NT    1:00.09  
      28.60   31.49                                                
  4 Thompson, Sarah           19 SMC-IN                 58.95    1:01.39  
      29.41   31.98                                                
  5 Peters, Katrina E         19 Valparaiso-IN             NT    1:03.88  
      30.81   33.07                                                
  6 Rosenbaum, Chanler           SMC-IN                    NT    1:08.55  
      31.50   37.05                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, John             NTD-IN                    NT      49.27  
      24.10   25.17                                                
  2 Wegehaupt, Tate J         19 Valparaiso-IN             NT      49.53  
      23.40   26.13                                                
  3 Gauger, Tylor                NTD-IN                    NT      49.96  
      24.29   25.67                                                
  4 Aguilar, Fernando J       19 Valparaiso-IN             NT      51.56  
      24.74   26.82                                                
  5 May, Philip D             18 Valparaiso-IN          54.39      54.79  
      25.84   28.95                                                
 -- Johnson, Chris               NTD-IN                    NT     X49.08  
      23.53   25.55                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarrett, Natalie E        21 Valparaiso-IN        1:02.90    1:03.26  
      30.65   32.61                                                
  2 Nolan, Anna               18 SMC-IN               1:05.34    1:06.39  
      32.09   34.30                                                
  3 Spittler, Genevieve       20 SMC-IN               1:05.77    1:11.91  
      34.58   37.33                                                
  4 Michalowski, Nicole R     18 Valparaiso-IN             NT    1:13.81  
      36.30   37.51                                                
  5 Meunier, Katie M          19 Valparaiso-IN             NT    1:16.41  
      36.99   39.42                                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patrick            NTD-IN                    NT    1:56.36  
      27.81   29.38   29.91   29.26                                
  2 Sherman, Marshall            NTD-IN                    NT    1:56.99  
      27.07   29.32   30.90   29.70                                
  3 Rahill, Kevin                NTD-IN                    NT    1:57.08  
      26.93   29.51   30.19   30.45                                
  4 Hunter, Austin J          21 Valparaiso-IN             NT    2:05.94  
      28.27   31.70   32.79   33.18                                
  5 King, Matt S              18 Valparaiso-IN             NT    2:08.07  
      29.44   31.94   33.27   33.42                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segatto, Flavia           18 Valparaiso-IN        5:16.41    5:27.24  
      30.32   32.44   33.33   33.26   33.11   33.28   33.30   33.25
      32.76   32.19                                                
  2 Caruthers, Alex L         18 Valparaiso-IN        5:47.12    5:39.44  
      30.84   33.60   33.83   34.29   34.08   34.43   34.52   35.10
      35.10   33.65                                                
  3 Price, Megan              21 SMC-IN               5:14.36    5:44.35  
      30.92   33.47   34.62   34.84   35.38   35.27   35.60   35.52
      35.18   33.55                                                
  4 Palmer, Liz               20 SMC-IN               5:43.54    6:06.15  
      32.53   35.94   37.32   37.47   37.37   37.47   36.62   37.54
      37.69   36.20                                                
  5 Mariani, Megan L          18 Valparaiso-IN             NT    6:25.80  
      34.59   38.53   39.42   39.14   39.03   39.14   39.12   39.19
      39.25   38.39                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Patrick              NTD-IN                    NT    4:51.91  
      27.18   28.69   29.23   29.45   29.55   29.49   29.51   29.91
      29.78   29.12                                                
  2 Whitcomb, Johnathan          NTD-IN                    NT    4:59.90  
      27.61   30.33   31.02   30.83   30.74   30.97   30.19   30.14
      29.57   28.50                                                
  3 Mullins, Wesley              NTD-IN                    NT    5:01.31  
      26.14   28.78   29.98   30.46   30.89   31.20   29.94   31.82
      31.73   30.37                                                
  4 Trimpe, Trevor E          21 Valparaiso-IN             NT    5:11.29  
      28.34   30.61   31.40   31.15   31.97   31.09   30.85   31.82
      32.14   31.92                                                
  5 Booth, Steven K           20 Valparaiso-IN             NT    5:22.82  
      28.40   31.24   32.29   32.91   33.02   33.08   33.17   33.31
      33.29   32.11                                                
  6 Christenson, Zach Z       19 Valparaiso-IN        5:40.78    5:31.50  
      29.76   32.82   33.97   34.41   34.38   34.23   33.51   33.52
      32.96   31.94                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalrymple, Audrey         21 SMC-IN               1:08.98    1:12.24  
      35.05   37.19                                                
  2 Cannon, Makenna A         18 Valparaiso-IN             NT    1:14.39  
      35.00   39.39                                                
  3 Peters, Katrina E         19 Valparaiso-IN             NT    1:16.69  
      37.16   39.53                                                
  4 Divine, Julianne          19 SMC-IN               1:18.53    1:21.34  
      39.02   42.32                                                
  5 Kane, Alex                19 SMC-IN               1:22.29    1:24.20  
      40.86   43.34                                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gauger, Tylor                NTD-IN                    NT    2:14.20  
      30.92   33.61   34.15   35.52                                
  2 DeBlasio, Matt               NTD-IN                    NT    2:20.76  
      31.61   36.43   36.53   36.19                                
  3 Wegehaupt, Tate J         19 Valparaiso-IN             NT    2:21.87  
      30.53   35.17   37.30   38.87                                
  4 Sandness, Patrick S       18 Valparaiso-IN             NT    2:37.55  
      34.93   39.89   40.42   42.31                                
  5 Parker, Steven R          18 Valparaiso-IN        2:45.13    2:42.34  
      33.44   41.13   42.74   45.03                                
 -- Choi, Josh                   NTD-IN                    NT   X2:07.82  
      28.96   32.10   33.27   33.49                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University-IN  'A'                     3:55.00    3:55.07  
     1) Taubert, Ali R 19               2) Bencur, Brittany R 20          
     3) Segatto, Flavia 18              4) Bretl, Andrea E 19             
       28.03    58.52    28.14    59.51    28.03    58.50    27.93    58.54
  2 Saint Mary's College-IN  'A'                      3:39.46    4:00.25  
     1) Gerbeth, Kristyn 21             2) Donovan, Katie M 21            
     3) Divine, Julianne 19             4) Price, Megan 21                
       28.72  1:00.16    28.46  1:00.40    29.14  1:01.28    27.60    58.41
  3 Valparaiso University-IN  'B'                          NT    4:05.35  
     1) Barnes, Justine A 21            2) Michalowski, Nicole R 18       
     3) Caruthers, Alex L 18            4) Meunier, Katie M 19            
       28.78    59.35    29.86  1:02.65    28.62  1:00.62    29.29  1:02.73
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University-IN  'A'                     3:20.04    3:24.19  
     1) Hunter, Austin J 21             2) Aguilar, Fernando J 19         
     3) Braun, Kyle E 18                4) Deghi, Russell W 21            
       24.77    51.62    24.79                               23.71    51.06
  2 Valparaiso University-IN  'B'                          NT    3:34.28  
     1) Christenson, Zach Z 19          2) Fedde, Kevin C 20              
     3) May, Philip D 18                4) Patrick, Thomas K 21           
       26.45    54.58    23.84    51.70    25.26    53.85    25.41    54.15
  3 Valparaiso University-IN  'C'                          NT   x3:41.00  
     1) Aguilar, Guillermo 22           2) King, Matt S 18                
     3) Booth, Steven K 20              4) Mathe, William R 18            
       26.55    54.84    24.94    53.22    27.57    57.86    25.83    55.08
 -- University of Notre Dame-IN  'A'                       NT   X3:19.83  
     1) Murphy, Patrick                 2) Rahill, Kevin                  
     3) Donovan, Jack                   4) Evans, Conor                   
       24.33    50.21    23.56    49.72    23.71    50.64    23.32    49.26

Event Calendar

Delta

September 30
W, 159-62 (MSU); W, 151-72 (Iowa)
Michigan State/Iowa
East Lansing, Mich. (McCaffree Pool)
RECAP
October 7
5:00 PM
Dennis Stark Relays
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)

Live Results
October 8
11:00 AM
Oakland
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)
October 21
4:00 PM
Georgia Tech
Atlanta, GA. (Herb McAuley Aquatic Center)
October 22
11:00 AM
Georgia Tech
Atlanta, GA. (Herb McAuley Aquatic Center)
October 28
5:00 PM
Purdue
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)
November 4
5:00 PM
Pittsburgh/Virginia Tech
Pittsburgh, PA. (Trees Pool)
November 5
11:00 AM
Pittsburgh/Virginia Tech
Pittsburgh, PA. (Trees Pool)
November 17
All Day
Greensboro Invitational
Greensboro, NC. (Greensboro Aquatic Center)
November 18
All Day
Greensboro Invitational
Greensboro, NC. (Greensboro Aquatic Center)
November 19
All Day
Greensboro Invitational
Greensboro, NC. (Greensboro Aquatic Center)
January 12
5:00 PM
Iowa/Illinois
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)
January 13
11:00 AM
Iowa/Illinois
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)
January 14
1:00 PM
Northwestern
Evanston, IL
January 20
3:00 PM
Louisville
Louisville, KY
January 21
1:00 PM
IUPUI
Indianapolis, IN
January 27
5:00 PM
Shamrock Invitational
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)
January 28
10:00 AM
Shamrock Invitational
Notre Dame, Ind. (Rolfs Aquatic Center)
February 4
1:00 PM
Ball State
Muncie, IN
February 11
All Day
Michigan
Ann Arbor, MI
February 12
All Day
Michigan
Ann Arbor, MI
February 22
All Day
ACC Championship
TBD
February 23
All Day
ACC Championship
TBD
February 24
All Day
ACC Championship
TBD
February 25
All Day
ACC Championship
TBD
March 9
All Day
Diving Zone Championships
Bloomington, IN
March 10
All Day
Diving Zone Championships
Bloomington, IN
March 11
All Day
Diving Zone Championships
Bloomington, IN
March 22
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN
March 23
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN
March 24
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN
March 25
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN
March 26
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN
March 27
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN
March 28
All Day
NCAA Championships
Indianapolis, IN

Shop Now

Nissan

Auctions

Official ND Online Auctions // Bid Now »

Gear Store

Get your Official ND Gear // Shop Now »

Photo Galleries

Canon

St. Joseph Health System Nissan Delta Canon Visit South Bend Mishawaka Vivid Seats